Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Sobota • 28.12.2024 - 22:57:08   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV info



Rubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:





Naše ikonky pro Vaše stránky




 
SAT info - Z domova | Články
 

Dráždivé společné televizní antény - 1.část

  Autor: Dr.Vladimír Mazálek , e-mail: info@tel-satexp.cz Přidané: 28.08.2004


Čas od času jsem nucen zajít k soudu či napsat znalecký posudek týkající se společných televizních antén, protože především v souvislosti s jejich nepříjemnou konkurencí pro stagnující kabelové televize se objeví někdo, kdo si právo v tomto oboru vykládá opravdu svérázně. Je pravda, že ne mnoho právníků k této problematice umí vydat opravdu fundovaný výklad, ale na druhé straně existuje jedna pražská opravdu excelentní právní kancelář, jejíž představitel JUDr. PhDr. Choděra je v tomto oboru skutečně uznávanou kapacitou a jeho výklad je u většiny soudů brán jako precedentní. To podávám zatím jen tak na okraj, protože právě většina těchto sporů pramení mimo úmyslné činny obvykle jen z neznalosti výkladu práva a nebo z očekávání velké společnosti z jednoduchého pokoření bezvýznamného jednotlivce.

Kde je vlastně to jádro problému a co vlastně vede k těm sporům, které se vedou a diskuzím, které se odehrávají třeba na internetových webech? Kdo za co vlastně může a co s tím lze dělat?

Abych se zabral do problematiky hlouběji, navštívil jsem dva své dlouholeté kamarády, špičkové mezinárodní odborníky v elektrotechnice, kteří se ve svých firmách již spíše jako drobným koníčkem zabývají třeba mimo různých přenosů také různými návrhy, realizace a posudky STA stejně jako testováním různých dílů pro ně, apod. Prostě lidé, kteří nejen školí druhé, ale opravdu umí a oba náhodou byli při budování našich profesionálních největších kabelovek a v oboru mají více než 30 leté praxe. Na rozhovor bychom si sice mohli zasednout do vinného sklepa jednoho z nich, ale místo toho jsme prošli asi 10 velkých kabelových rozvodů v krajských městech Slovenska i České republiky a asi 50 STA různých velikostí, abychom si nezkreslovali názory jednostranným náhledem na věc.

Začněme tentokrát na Slovensku. Asociace kabelovek je tady činná dost a řekl bych, že právě ona to byla, která jako první orgán začala trochu šlapat budovatelům kabelovek na paty v oblasti kvality rozvodů, ale také v oblasti přenášených a dodávaných signálů. Ale na druhé straně je to pouze spolkové sdružení hájící zájmy pouze jedné strany, proti níž vlastně příjemci signálu od kabelovek žádné sdružení nemají, a vlastně by jim ani k ničemu nepomohlo, pokud by nemělo v osazenstvu buď nezávislého posuzovatele a právníka, řešící třeba jen ty elementární spory. Všeobecně jsou spory slovenských uživatelů signálu kabelových sítí ovšem posazené v trochu jiné rovině než je tomu u sporů českých. Alespoň toto jsou moje zkušenosti, říká slovenský kolega. Ceny za kabelovky jsou na Slovensku z pohledu českého diváka nižší,ale v poměru k místním platům obvykle naopak převyšují poměr českých cen k platům. Dost velkým "kamenem úrazu" se ovšem stala TV Nova, jak to rozvířil pan Železný, pokračuje kolega. Dnes už se to částečně spolklo, protož TV JoJ se opravdu snaží mít některé programy přímo paralelní se svou českou "matkou", ale přece jen dost lidí odhlásilo kabelovku právě kvůli této skutečnosti. Myslím, že to bylo určité i mezinárodní poškození jména ČR na Slovensku, kdy zejména po vstupu obou států do EU je vysíláno daleko více společných česko-slovenských programů i na obou kanálech slovenské veřejnoprávní televize. To je ovšem pouze jeden z aspektů, které vedou lidi k oživování STA. Ale není se co divit. Na Slovensku se věci realizují tak 2-3 roky po realizaci stejných věcí v ČR. Takže pokud u vás byla vlna kupování bytů a bytových domů do osobního vlastnictví právě před tou dobou, u nás to začíná nyní. Pravda, v některých oblastech u nás bude ten rádobysocialismus přetrvávat o něco déle než u vás, ale nemyslím, že STA má něco společného se socialismem. Myslel jsem, že STA jsou fenoménem jen v ČR a SR, ale naši zástupci SBD byli na zkušené v Německu a dokonce i tam jsou znát pokusy o větší autonomizaci některých domů od závislosti na kabelových televizích k domovnímu příjmu. Tam je to dáno sice rychlým zaváděním DVB-T, ale ta problematika tam je také, ne, že ne.

Osobně bydlím také v bytovém domě, který byl nejprve státní, pak paradoxně i družstevní, a protože je třeba na domě skoro generálka, byl nám nabídnut do osobního vlastnictví. Nemá cenu popisovat reakce lidí, byly samozřejmě od revolučně zamítavých až po vstřícné, protože u nás na jižním Slovensku také nejsou zrovna vysoké výdělky a v domě žije spíše většina s těmi nižšími příjmy, ale když všichni viděli, že na dům nikdo nic nedá, začalo se po 2 letech jednat - nic jiného nakonec ani nezbylo. V domě byla zavedena kabelovka a napojeno bylo asi 60% rodin, STA byla rozhodnutím nevímkoho odstřižena. Připomenu, že přece jen jsme vícejazyčná oblast, takže také bylo dost antén na balkónech na slovenské a maďarské programy. No abych nenatahoval, všechno bylo o penězích a prostě asi po 8 domovních schůzích se udělali podrobné finanční analýzy, co a jak budou muset lidé při té privatizaci platit, a to v horizontu 3, 5 a 10 let. Poměrně náročná analýza, ale zástupci domu si s tím pohráli a myslím, že to bylo klíčové.

Víte, je to radost naráz budovat něco svého, takže jsem se společně s kolegy dal na vybudování STA jako vlastní libůstku, prostě takovou výzvu, zda máme šanci trumfnout kabelovku. Samozřejmě budování předcházel průzkum v každé domácnosti zvlášť zda a co budou chtít sledovat. Při předchozím proměření signálů na střeše jsme totiž zjistili, že vybudování převaděčů v ČR, SR, Maďarsku a Rakousku je možná dálkově přijímat téměř jakýkoliv pozemní program, jde jen o výši nákladů, v jaké to bude kvalitě. A to tuhle problematiku zejména na Slovensku posunuje opět o dost dopředu, protože ten přesah českých je tady na jihu až po Komárno a navíc to výrazně posiluje turistický ruch z ČR hlavně do zdejších termálních lázní (z nichž navíc mnohé mají třeba českého finančního podílníka), který vždy byl tradiční a hodně se o něj nyní stojí.

Kabelovky v tomto směru tady nějak zaostaly, zahleděly se nějak do sebe a začaly být hádavé, místo toho, aby byly vstřícné. České problémy nás v tomto směru dost poučily, už není třeba bezhlavě podléhat demagogiím a nátlaku a je načase být svůj. Hodně k tomu přispívá právě to vlastnictví domů a bytů. Vždyť ty rozvody mohou být dvojí a pokud jsou smlouvy občanů s kabelovkou jasně formulovány, obvykle tam stojí, že koncová přípojka účastníka do bytu je zaplaceným majetkem obyvatele či majitele bytu. To pak zjednodušuje o reinstalaci STA, protože stačí vybudovat jen páteřní rozvody a bytová připojení prostě udělat jako smluvně volitelné. V některých bytech mají chtěně obě přípojky, protože do STA dáváme jen programy terestrické, což dnes ale bohatě stačí. Máme tady možnost příjmu asi 16 terestrických programů a tomu myslím kabelovka jen těžko může konkurovat. Do STA jsme jich dali 10 nejžádanějších, a myslím, že ani ty se "nespotřebují". Ale jak jsem již řekl, dům je vícejazykový, takže jsme tam dali ty programy, pro které se rozhodla více než třetina osazenstva. Antény z balkonů jsme odstranili, a pokud někdo opravdu nějaký program bude chtít skutečně hodně, může ho zaplatit natrvalo do STA. Po 2 letech (záruky zařízení) míníme udělat průzkum u lidí znova a případně programy přeladit.

Jak je to s placením? Dům je vlastní, má vlastní balík peněz a podle toho věci platí. Na STA jako takové se nic nevybírá a jaké máme vnitřní platební položky, do toho nikomu nic není, pokud si je schválíme,tak je to naše věc. Náhodou máme v představenstvu domu i mladého ambiciozního právníka a nemůžeme si to po 8 měsících chodu vynachválit. Není asi nad to, když má dům skutečného majitele - dřív to u nás vypadalo dost uboze, ale přece jen to trvalo, než si lidé na nový systém navykli, že oni jsou za ty věci také odpovědní a poznají to individuálně na vyúčtování. Kabelovku si nechali pouze lidé, co chtějí HBO. Do STA jsme se o něho nepokoušeli, ale už jednáme se Zone Vision v Praze, zda má v rámci EU poskytnout práva na příjem i na Slovensku - podle dosavadních výkladových dobrozdání od znalců to možné je,takže možná s nimi budeme časem i o nějakém programu jednat. Ale jen jestli o to bude zájem - zatím máme jiné starosti.


A můžeš mi technicky přiblížit tedy to vaše řešení STA? Co jste všechno měnili a nebo dělali nově?

Stejně jako dům dáváme do pořádku od revizí základů, stejně se dělalo i STA. Ale tam to chtělo všechno nové, protože mám dokonce dojem, že se v domě změnily i klimatické podmínky jeho zateplením a tak jsem i zařízení vybíraly takové, která by se v létě v těch krabicích neupekla. Asi je to podivná podmínka,ale je tak, že nyní bývá pod střechou i 7O°C a je to špatně větratelný prostor, tak se tam daly věci vyráběné španělským výrobcem pro jižní státy. Drží to skvěle i při těch 10 programech, což předchozí zařízení prostě nezvládlo. Jsme technicky o 20 let dále,tak proč by to nemělo jít. No a samozřejmě , že se měnily i všechny antény a další prvky, ale stojí to za to. Dokonce jsem to nechal proměřit technikem od konkurence a dali jsme udělat i posudek, abychom to mohli pojistit v rámci pojištění domu. Zdá se mi, že je stále vyšší výskyt bouřek a to na tu elektroniku přece jen vliv má, za ta léta o tom už cosi vím - a vůbec nemusí jít o přímé výboje do zařízení.


A co dělá kabelovka tedy špatně, že jí nevadilo vaše odpojení? Vždyť cca 130 bytů je už slušná zakázka.

Hráli se na neomylné. Samozřejmě jako první byla cena, ale oni berou i konkrétní kritiku hned jako přímý útok na jejich podstatu a nějak nevidí, že se ukazuje jen na konkrétní špatné místo. Nevím, kdo u nich vytváří v našem městě takovou vnitřní demagogii, ale zřejmě to bude naše tradiční úplatnost, takže pak nikdo nevěří nikomu a každý si jen hlídá židli. Od techniků směrem nahoru- čím menší, tím arogantnější. Škoda, vždyť s takovou si toho jména firmy nebude vážit nikdy nikdo. Chápu, že třeba někde je těžší vymoci platby apod., ale to je jen věcí nastavení systému a jeho kontroly a nemusí se to pak týkat ničeho dalšího.


Jak tedy vidíš další vývoj problematiky STA: kabelovky?

Myslím, že tady na jihu a v privatizovaných domech je to jasné a pokud to kabelovky nepochopí, že je třeba hledat jejich přednosti třeba v nějakých multimediálních dodávkách, pak v oblasti televizního signálu budou muset hodně bojovat i o dosavadní pozice. Přesto, že jsem vlastně v kabelovce pracoval 10 let na vyšším postu v době rozvoje, dnes již to tak růžové nevidím, protože se prostě z chyb doposud nepoučily - kdežto nás k tomu v domě dohnaly peníze, ať jsme chtěli či nechtěli. A ty zřejmě budou hrát nyní stále velkou roli na obou stranách, takže bude záležet na nabídce. Kdo třeba někdy uspějí i u nás, ale jak říkám, s televizní nabídkou to asi nebude.


A jak digitální terestrické vysílání? Po tom se nikdo z nájemníků neptal?

Jak jsem řekl, tady je určující kvalita/cena a tu jsme si nastavili myslím i podle těch posudků velice slušně - u diváků je i podle pravidelných dotazníků naprostá spokojenost a nájemníkům je jedno, odkud programy čerpáme - smlouva jasně zní, že jim to na jejich TV resp. na jejich účastnické zásuvce půjde v kvalitě 1 a jejich televizor to zpracuje a hotovo. Vlastně jsme si sami sobě zákazníky a kontrolory - je to sice nějaké směšné, ale je to tak. Kanál jsme na to sice nechali volný, ale na obrazovce to ani nijak poznat není a takže proč zvyšovat náklady, když se doposud nezaplatilo současné. Pokud by nás někdo přesvědčil, že je to nutné v tom směru zrenovovat, jdeme do toho. Třeba tam bude někdo vysílat nějaký zajímavý regionální program, ale většinou u nás není nikdo tak finančně silný, aby prozatím nemusel být přidružen k nějakému celostátnímu programu a i ta hodinka regionálních zpráv z něj bohatou televizi hned tak neudělá, takže jak říkám, zatím to bereme jako v rámci připravených rezerv jako určitou možnost. Osobně však mám obavy z kódování takových programů, protože regionální silné reklamy tady moc nenajdete a když, tak se spíše zaměří na nějaký fotbal, kde má zatím diváky jisté.

Dalo by se povídat ještě dlouho, protože člověk se dovídá stále nové aspekty a pohledy, ale raděj předložím určitou konfrontaci s pohledem člověka znalého poměrů v této oblasti v ČR. Byl jedním z budovatelů velkých kabelovek v ČR a i spolumajitelem několika z nich ve velkých krajských městech. Podle jeho projektů jsou budovány mnohakanálové rozvody ve velkých mezinárodních hotelech. A tak jsem začal otázkou právě na toto téma. Kolik nejvíce kanálů umíš přenášet v domovním rozvodu?

Se svým typickým úsměvem nevyveden z míry sděluje, že 65, a lehce pokračuje dál. Dnes už se vyrábějí takové prvky, které to lehce umožní, jen je třeba napřed vše spočítat, navrhnout systém a pak to udělat přesně podle projektu, za kterým si vždy stojím. Nemusí to být zrovna levné, ale špičkové hotely na to mají a berou to. Původně jsem to jen navrhoval,ale když jsem viděl, jak si to montážní firma zjednodušuje a vůbec to dělá jen tak od oka, tak dnes jsem na to udělal vlastní firmu a striktně trvám na jasných měřeních a nastaveních s vyplněným protokolem a osobní odpovědností. Chyby a špatné obrazy jsou jen z neznalosti některých montážníků, kteří se nechtějí školit v nových postupech a technologiích a pak se křičí a kritizuje všeobecně, že STA nikdy nemohou být kvalitní. Blbost. V našem bytovém domě s rozvody starými 20 let ještě se zeleným koaxiálem rozvádíme třeba rakouské pozemní ATV+ na 56. kanále v ukázkové kvalitě bez jakéhokoliv vyzařování apod. Každý se může přijít podívat a vše si klidně proměřit. Máme vlastní tvrdé firemní normy a má to svoje opodstatnění. 20 let jsem dělal kabelovky, ale technici jsou takoví hajdaláci, že jsem šel pryč od toho. Bylo tam víc řečí než pořádné práce a dnešní dobou je to už překonané. Vyjádření různých kabelovek o nekalé konkurenci STA je jen o jejich vlastní nepoučitelnosti a neznalosti práva. Ani ty diskuze nečtu - a na nedostatek práce si rozhodně nemohu stěžovat.

Dálkový či přeshraniční příjem je malina, a na té si rád smlsnu. Republika není zas tak široká, aby v daném místě nešel nějaký zahraniční terestrický program a nejraději dělám tam, kde mi někdo stále říká, jak to nejde nebo nepůjde. Jasně, že na polské laciné síta se nechytí všechno, ale o tom to snad je - aby se konečně ukázalo, že anténář není každý ten, kdo má doma železné vidle, na které by něco přijímal. Dříve bylo povinné přezkušování a vůbec školení a to myslím v tomto oboru chybí. My ho ve firmě děláme interně a samozřejmě ho můžeme poskytnout i dalším zájemcům, ale není to žádný med. Školíme tam i výpočty a končí se praktickou zkouškou třeba na nějakém STA na oddělení 2 vedlejších dálkově přijímaných kanálů a rozvod do STA. Tedy znalosti vzniku křížových modulací a dalších věcí. Vlastně bych nemusel mít potřebu dál profesně dělat, víc mne láká budování vinného sklepa, ale u profese jsem už opravdu hodně dlouho a dráždí mě neprofesionalita některých rádoby odborníků. Přejít od STA třeba ke kabelovce je pohodlné, ale dál se tím v životě člověk moc nenaučí a stagnuje. Nějaká ta seznámení s novými výrobky jsou obvykle spíš o množství občerstvení než o konkrétní ukázce toho, jak si zařízení poradí opravdu s místními podmínkami. Dostávám do firmy k otestování i dost zahraničních výrobků, co by chtělo jít na náš trh, protože v EU jim stačí papír o shodě, ale většinou jsou mimo doporučené normy a spíše jako salónní výrobky než opravdové signáloborce.

Kamarád, když se rozproudí, řekne toho obvykle naráz tolik, že by to vydalo na dva články a ještě si nestačím půlku poznačit, ale vždy hovoří pravdu a je z něj znát zkušenost a sám jsem se přesvědčil, že zakázky si vybírá, než je shání. Výběrová řízení ho moc nezajímají, protože jak sám říká, ty velké složitosti stejně nakonec bude v regionu opravovat či zprovozňovat nakonec on sám. Postavil i několik vysílačů a pokud by bral učedníky, hlásím se k němu ještě dnes.

Dokončení zde


Dr.Vladimír Mazálek, www.tel-satexp.cz


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 2   ¤

Verze pro tisk




Další články z rubriky:
01.09.2004 • Hudební TV Óčko: Opět nejsledovanější kabelová televize [ 2 ]
29.08.2004 • Dráždivé společné televizní antény - 2.část [ 2 ]
26.08.2004 • Prerušenie káblového distribučného systému v Bratislave [ 1 ]
25.08.2004 • Aktuální podzimní nabídka pro nové zákazníky UPC Direct – zdarma přijímač, karta, parabola a konvertor [ 9 ]
20.08.2004 • Průzkum sledovanosti Eurosportu Klientským centrem UPC [ 1 ]
18.08.2004 • Odpovědi UPC na otázky čtenářů webu satCentrum [ 24 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 1

  POHÁDKY 

30.08.2004 14:27 • anonym
"Abych se zabral do problematiky hlouběji, navštívil jsem dva své dlouholeté kamarády, špičkové mezinárodní odborníky v elektrotechnice" - A KONKRÉTNĚ JE TO KDO? SPÍŠ TO TAK VYPADÁ, ŽE NÁS NĚKDO PĚKNĚ MYSTIFIKUJE.
 
 
  Pěkné 

28.08.2004 23:15 • Radek
Pěkný článek, vystihuje dle mého podstatu. Jenom by mě zajímaly nějaké konkrétní technické detaily, na co dát pozor, čemu se vyvarovat při dálkovém příjmu, které komponenty jsou kvalitní a které ne a tak, Dneska se nikdo moc pozemním příjmem nazabývá, na celém internetu je toho pramálo, česky už skoro vůbec nic.
 
 
Celkový počet komentářů: 2 / zobrazují se: 1 ... 2

|<«1»>|


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist