Další část České republiky pokrývá přechodová DVB-T2 síť pro nový standard pozemního vysílání, které je jako jediné televizní vysílání zdarma a využívá ho zhruba 60 % domácností. Vysílání se tak rozšiřuje z Prahy do ostravského a brněnského regionu. Do přechodové sítě navíc přibyly nové programy televizních stanic Óčko Expres, Barrandov Family a TV Noe Vysílání tak nyní může sledovat již 43 % obyvatel Česka.
CRA tak zahájily rozšiřování pokrytí přechodové sítě pro novou generaci pozemního vysílání DVB-T2 / HEVC. V následujících měsících bude síť rozšiřována i do dalších regionů. Tato nová DVB-T2 síť bude zajišťovat vysílání televizních programů komerčních televizních stanic i po roce 2020, kdy se předpokládá vypnutí současných DVB-T sítí. CRA tak naplňují Strategii rozvoje pozemního vysílání, kterou schválila vláda České republiky.
Přechod na DVB-T2 je vynucen z důvodu odebrání části televizních kmitočtů, které budou po roce 2020 alokovány pro mobilní datové sítě „5G“. Pozemní vysílání přijímá více než 60 % domácností v ČR a je to jediná platforma, která je pro diváky zdarma. Souběžné vysílání, které spustily CRA, má i velmi důležitý sociální rozměr. Lidé mají čas na nákup nového přijímače až do roku 2020, čímž mají i prostor pro přirozenou obměnu televizorů. Na současném DVB-T vysílání se nic nemění až do roku 2020, diváci tak nyní nemusí nic řešit. Pokud si však domácnosti nyní budou pořizovat nový televizní přijímač, měl by to být takový, který podporuje nový standard vysílání DVB-T2 / HEVC.
„Do jara 2018 chceme pokrýt více než 99 % území ČR a dát tak divákům čas na to, aby mohli na nové vysílání přirozeně přejít. Na trhu je nyní více než 800 certifikovaných televizorů a set top boxů, které umí nové vysílání přijímat a společně s výrobci pokračujeme v jejich testování,“ říká generální ředitel CRA Martin Gebauer.
„Snažíme se o to, abychom lidem zachovali do budoucna možnost televizního příjmu zdarma, kterou nyní mají,“ dodává Martin Gebauer.
„Nepodléhejme zavádějícím argumentům satelitních operátorů. Je potřeba si uvědomit, že pokud by došlo k destrukci pozemního vysílání, všichni bychom museli za každou televizi v domácnosti začít platit pravidelné paušální poplatky, tedy i za přijímače v kuchyni nebo třeba na chatě,“ doplňuje ředitel regulace CRA Marcel Procházka. Podle průzkumu, který tento týden zveřejnila agentura Nielsen Admosphere, se navíc téměř třetina respondentů v minulosti setkala s tím, že jim služby příjmu televizního vysílání byly navzdory slibům zpoplatněny.
CRA udělují logo
„DVB-T2 ověřeno“ přijímačům, které vyhoví testování a prokáží, že budou schopné fungovat i v novém způsobu vysílání. Seznam přijímačů, kterých je nyní více než 800, najdou diváci na www.dvbt2overeno.cz.
České Radiokomunikace a.s. (CRA) jsou leaderem v poskytování digitální infrastruktury. Kromě vysílacích služeb se firma zaměřuje na propojování světa televize, rádia a internetu. Provozuje vlastní datová centra a svým zákazníkům poskytuje špičkový výpočetní výkon. CRA disponují vlastní optickou páteřní sítí a díky silné vysílací infrastruktuře mohou nabídnout zákazníkům i bezdrátové řešení, případně připojení blízkých lokalit pomocí optických vláken.
Petra Miterová, Tiskový mluvčí, Neopublic Porter Novelli
Anna Tůmová, Manažer marketingu a komunikace, České Radiokomunikace, 20. 4. 2017