V Praze dne 14. května 2008. Evropská témata se již tradičně budou prolínat programem každoroční konference České asociace elektronických komunikací. Ta letošní se bude konat 6. května 2008 a v jejím programu je nejen evropská reforma elektronických komunikací, ale také směrnice o audiovizuálních mediálních službách, dříve známá jako „směrnice Televize bez hranic“. Mezi další témata patří mobilní televize DVB-H, digitalizace satelitního vysílání a také závěrečná debata o dopadech „diginovely“ na kabelové operátory.
Panelová diskuze v rámci konference ČAEK o transpozici směrnice o audiovizuálních mediálních službách se odehraje v bezprostřední návaznosti na vydání směrnice v prosinci 2007 a ve vztahu k zákonu o rozhlasovém a televizním vysílání a k připravované novele zákona o elektronických komunikací. Je přímým pokračováním odborného semináře, který uspořádala ČAEK ve spolupráci s předsedou Stálé komise pro sdělovací prostředky 28. února 2008 v Poslanecké sněmovně; tento seminář byl určen poslancům a senátorům Parlamentu České republiky, představitelům dotčených ministerstev, členům Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, vedení ČTÚ, zástupcům provozovatelů televizního vysílání (dodavatelům obsahu), odborné veřejnosti, novinářům i dalším zájemcům.
„Nyní budou mít možnost se s touto důležitou směrnicí Evropského parlamentu a Rady, kterou musí české právo do prosince 2009 transponovat, seznámit podrobněji také členové a partneři naší asociace,“ říká prezident ČAEK Zdeněk Vaníček a dodává, že se do dnešního dne na konferenci řádně registrovalo již na dvě stě účastníků a další se buď hlásí nebo jinak o konferenci zajímají.
V panelové diskuzi vystoupí předseda SKSP Poslanecké sněmovny poslanec Vítězslav Jandák, místopředseda RRTV Jiří Šenkýř, člen Rady ČTÚ Michal Frankl a vrchní ředitelka sekce Ministerstva kultury Petra Smolíková. ČAEK dále k účasti v besedě pozvala některé operátory, především tzv. nelineárních služeb.
O asociaci ČAEKČeská asociace elektronických komunikací o. s. sdružuje největší provozovatele kabelových systémů, poskytovatele širokopásmových služeb a alternativní operátory elektronických komunikačních sítí v ČR, poskytovatele programů, dodavatele technologií a poradenské firmy. Asociace si klade za cíl přispět k budování moderní infrastruktury a informační společnosti v České republice. Současnými řádnými členy asociace jsou společnosti UPC Česká republika, HBO, LICA, T-Mobile Czech Republic, BT Global Services, SELF servis, SATT a FCA a.s..
Asociace dále sdružuje dvě desítky přidružených členů a pozorovatelů z České republiky a ze zahraničí. Zastupuje provozovatele kabelových systémů NEMSAT, KT Klášterec nad Ohří a ELTRIS.
ČAEK vznikla v roce 1998. Založily ji přední společnosti poskytující služby kabelových komunikací v ČR - Kabel Plus, Kabel Net Holding a Dattelkabel (dnes součástí UPC ČR), Intercable CZ a TES Media (později Karneval Media, nyní součástí UPC ČR). Dalšími zakládajícími členy byly HBO ČR, dodavatel programů, a společnost Hughes Network Systems, dodavatel telekomunikačních technologií. ČAEK vystupovala do konce roku 2001 pod názvem Česká asociace kabelových komunikací a do roku 2007 jako Česká asociace kompetitivních komunikací (ČAKK).
ČAEK od svého založení aktivně působí v asociaci CABLE EUROPE (Evropské asociaci kabelových komunikací - www.cable-europe.eu), která byla založena již v roce 1955 a navazuje na činnost sdružení evropských kabelových operátorů, jež vzniklo již v roce 1951. V letech 2001 až 2007 byla ČAEK členem (národní afilací) Evropské asociace kompetitivních telekomunikací.
Konference ČAEK se koná 6. května 2008. Kongres ČAEK se uskuteční ve dnech 20. – 22. dubna 2009.
PR Press Česká asociace elektronických komunikací o. s., 14. 4. 2008