Kongres byl organizován SAKT a proběhl na začátku minulého týdne (18. až 24. 10. 2004) v Bratislavě. Nabídl zřejmě užitečný pohled na současný stav oboru slovenských kabelových sítí a úkoly, které je možné očekávat v budoucnosti. Přinášíme pohled odborníka na tuto problematiku pana Chrise Dziadula
Jako jedno ze dvou slovenských kabelových sdružení, SAKT reprezentuje 150, většinou menších operátorů na trhu. Jeho vedoucí představitel, pan Vladimír Izák odhaduje počet asi na 750 tisíc připojených domácností. Je to ekvivalentní k penetračnímu poměru 54%. Velmi propagovaný paket už debutoval s digitálními službami. Díky společnosti SATRO byl tento paket spuštěn již v prvním čtvrtletí roku 2003. Dosud je v experimentálním stádiu. Typicky je divákům nabízeno 25 až 40 analogových televizních programů za celkovou cenu 60 až 400 SK měsíčně.
Počet kabelových přípojek s internetem je velmi nízký. Dokonce UPC, jediná společnost na Slovensku, která může tvrdit, že je nejen provozovatelem, ale také ISP (tzn. poskytovatelem přístupu na internet), k 30. 6. 2004 měla pouhých 3800 předplatitelů nabídky chello. Domácnosti s obousměrným přístupem dosud činí 10 % z celkového počtu.
Ačkoliv značný časový rozsah byl na kongresu vyhrazen pro jednání o legislativě na Slovensku, pro cizího pozorovatele se to pravděpodobně jevilo v mnohem lepší podobě než v několika jiných členských státech EU. Ovšem nový zákon o elektronických komunikacích, spolu s dodatkem k zákonu o autorském právu, vstoupil v platnost začátkem tohoto roku, i když zákon o vysílání a retransmisi z roku 2000 bude s největší pravděpodobností nahrazen v blízké budoucnosti.
Pan Vladimír Izák byl však k nedávné části legislativy kritický. Vyjádřil podporu pro návrh, sloučit regulační správní orgány, které nyní dohlíží na vysílání, telekomunikační a poštovní služby. Odlišné stanovisko měl pan Robert Tavoda. Kromě toho, že je významným zástupcem UPC Slovensko, je šéfem konkurenčního APKT. Toto sdružení, čítající 19 členů (včetně UPC), poskytuje služby pro 400 tisíc předplatitelů.
Pan Tavoda zdůraznil, že ačkoli dvě sdružení mají mnoho společných problémů, liší se ve způsobu, jak se tyto problémy pokoušejí řešit. Toto je snad nejvíce patrné v oblasti autorského práva, kde SAKT před nějakou dobou vyjednala dohodu s nejvýznamnější společností vybírající poplatky - SOCA. Podle pana Tavody, sdružení APKT se to následně pokoušelo udělat rovněž. Činilo tak s vědomím, že SOCA odpovídá za 80% všech práv týkajících se kabelových sítí, až na to, že jiné společnosti pak vyžadují dalších 35%.
Nyní se dosáhlo dohody. A po tomto rozhodnutí, tuto záležitost však už loni neprovázely (v „profesionálním“ způsobu) žádné větší „čelní“ problémy v jednání s regulačními správními orgány na Slovensku.
I když předpovídat budoucnost není nikdy snadné, je nepravděpodobné, že odvětví slovenských kabelových sítí bude pospíchat se zahájením digitálních služeb. Menší provozovatelé asi zjistí, že bude obtížné si zajistit financování – bude to od vlády nebo dokonce od EU, jak bylo jistě na kongresu naznačeno – aby se zdokonalili své sítě.
Služba ADSL, jenž nyní pokrývá 20 tisíc domácností, je zatím vhodná k tomu, aby se v příštích měsících objevila jako konkurent.
Chris Dziadul, www.central.broadbandtvnews.com, 21.10.2004, přeložil Petr Miklík, volně upraveno a zkráceno