Pracovní skupina pro digitalizaci se na svém večerním jednání shodla, že veřejnoprávní média by měla mít svůj multiplex. Neshodla se ale na tom, který by to měl být. Údajně padl i návrh na to, že by si Česká televize mohla svůj multiplex,na kterém by vysílala společně s Českým rozhlasem, vybrat. Zřejmě by se jednalo o multiplex A.
Televize by si mohla vybrat i svého vysílatele. To sice odpovídá zákonu o zadávání veřejných zakázek, který se bude na provozování multiplexu veřejné služby vztahovat, je to ale v přímém rozporu s realitou již vydaných generálních licencí i oprávněním ke zkoordinovaným kmitočtům, které dostali tři operátoři. Lze předvídat, že ani jeden z těchto operátorů nebude nadšen, jestliže právě jemu bude přikázáno zákonem, že jeho multiplex ponese pouze veřejnou službu.
Představitel České televize Nikolaj Savický přitom na jednání pracovní komise údajně řekl, že ČT by chtěla ovládat celý datový tok, včetně doprovodných služeb. Z hlediska zákona o ČT je to žádost logická, protože doprovodné služby k programům vysílaným v tomto multiplexu by mohly být v příkrém rozporu k zadáním a omezením téhož zákona. Z hlediska operátorů by to byl krok značně překvapivý. ČT by se tak vlastně stala operátorem a rozšířila by si tak oprávnění, které má ze zákona a které jí určuje pouze televizní vysílání. Právní zástupkyně televize Nova Havlová ale kontrovala obdobným požadavkem.
Savický byl podle informací ze skupiny tím, který trval na tom, že Česká televize a Český rozhlas budou vysílat společně v jednom multiplexu. Někteří ze členů skupiny totiž prosazovali názor, že rozhlas k vysílání digitální multiplex nepotřebuje, protože může vysílat technologií T-DAB. Toto tvrzení ale zůstalo v menšině. Zákonodárci zřejmě budou muset upravit zákony tak, aby rozšířily oprávnění médií veřejné služby i o doprovodné datové služby a další možnosti digitálního multiplexu.
Zdroj: (rys), Česká média, 2.11.2004