To snad nikdy neskončí: pořád stejný spor o právo nájemníka na nerušený příjem rozhlasu a televize v bytě ...V Německu platí: není-li v domě společná anténa, pak si smíme sami instalovat anténu. Musí se však přihlédnout k tomu, aby to nemělo rušivý vliv na „optický dojem“ budovy. Tento požadavek platí i pro parabolickou anténu, se kterou budeme chtít přijímat programy ze satelitu.
Spolkový ústavní soud konstatoval, že základní právo na svobodu informací nemůže být omezeno jen na terestricky přijímané programy (označení spisu: Spolkový ústavní zákon 1687/92). Jinak znějící ustanovení v nájemní smlouvě jsou proto neúčinná. Ovšem nájemce musí být před montáží parabolické antény požádán o souhlas. V případě, že dům je připojen na kabelovou síť, souhlas může být odmítnut. Nájemník a nájemce by se proto měli vždy snažit spolu hovořit a jednat věcně.
Ve většině domů jsou k dispozici společné antény, u kterých je obsluha a údržba společných antén v kompetenci nájemců. Náklady na opravy si musí hradit sami. To připomíná Sdružení nájemníků v Mnichově. Zejména v průběhu zavádění digitální televize DVB-T by si nájemníci měli dát pozor. V minulosti nikoli malá část nájemců označovala dřívější opravy anténního zařízení za technicky nutné opatření pro adaptaci na novou techniku a náklady nepřípustně přesunula na nájemníka. Běžně se však zavedení digitální televize na kvalitní funkci dosavadní domovní antény nijak neprojeví, vysvětluje Sdružení nájemníků. Dodatečné náklady tak nájemníkovi nevzniknou.
Ovšem odpovědnost nájemce za příjem televize končí na přípojné krabici v bytě. To znamená, že nájemník už si musí opatřit potřebný set-top-box (přijímač) pro příjem televize DVB-T sám na své náklady. V minulých letech poskytovatelé kabelových služeb nahradili v celém Německu společné antény domovními kabelovými sítěmi a s nájemci uzavřeli dlouhodobou uživatelskou smlouvu na dobu až 20 nebo 25 let. Náklady pak byly přesunuty jako provozní náklady na nájemníka, poněvadž kabelová přípojka je podle aktuálního právního výkladu modernizace bytu, tedy vede k trvalému zlepšení hodnoty bytu.
Pro nájemníka je ale problém, když má sice byt s kabelovou přípojkou, avšak chtěl by přejít na televizi DVB-T. V tomto případě není možné vycházet z běžné smlouvy o kabelovém připojení. Nájemník si sám nemůže vypovědět smlouvu o kabelovém připojení, protože byla uzavřena s nájemcem a kabelová televize je součástí nájemní smlouvy. I ten kdo nepoužívá kabelovou přípojku, musí pak za ni platit.
„Ani zaplombování kabelové krabice nezbavuje nájemníka od placení poplatků každý měsíc“, objasnil obvodní soud Berlin-Schöneberg (označení spisu: 103 C 350/04). Dodatečné investice do set-top-boxů DVB-T jdou potom pouze na vrub nájemníka. (ddp)
Pokud má německý nájemník problém, se kterým si neví rady, může se obrátit na znalkyni ve věci satelitního práva, právní zástupkyni Susanne Sprotte. Ta mu poradí při právních problémech ohledně antén, kabelu a satelitu na tzv. satelitně-právní horké lince (zprovozněné ve spolupráci se serverem DIGITAL FERNSEHEN): tel. 0190 821738, PO a ST - 10.00 až 13.00 hod., ČT - 14.00 až 19.00 hod. (cena hovoru v SRN činí 1,86 EUR/min.).
Zdroj: [ab], Digitalfernsehen.de, 23. 6. 2005, volně upraveno a zkráceno