Na návštěvě v: Bratislavě a Banské Bystrici
Autor: Václav Hrubec , e-mail: hrubec@satcentrum.com Přidané: 12.08.2005
O satelitním (a digitálním terestrickém) televizním Slovensku se nyní mezi našimi čtenáři hodně debatuje. V souvislosti s přechodem Slovak linku na novou družici, stěhováním JOJky a TA3 a personálními změnami v Nautik TV či se zahájením digitálního terestrického televizního vysílání na Slovensku se vynořila řada dotazů, na jejichž zodpovězení už nestačil jen obvyklý mail či mobilní telefon a řada osobních kontaktů. Protože jsme společná česko - slovenská doména, mám do slovenských médií blízko (a také např. výhodu ubytování v banskobystrické redakci), a tak si do diáře na tuto středu poznamenávám časový harmonogram předem domluvených návštěv v Nautik TV, TA3, JOJ TV a Slovak linku na Kamzíku a za časného ranního rozbřesku vyrážím směr Bratislava - zjistit pro vás poslední informace „přímo na místě“.

Do hlavního města přijíždím po dálničním přivaděči. Protože na něm, na Lamačské cestě č.3 sídlí i slovenské UPC, napadá mne, zda by vedoucí prodeje UPC Direct, pan Pavol Maťašeje neměl čas na setkání. Krátký telefon vše řeší - bohužel je mimo, tak schůzku odkládáme na pozdější termín.

Pokračuji tedy po obchvatu směrem na Zlaté písky a Vajnory a na ulici Pri Šajbách na okraji Rače parkuji před budovou Nautik TV. Zde jsem již byl dopředu ohlášen, a tak se mi věnovali jak marketing manager pan Siranko, tak i vedoucí televizní techniky pan Mackovič. Dostal jsem řadu informací a odpovědí na otázky k této zajímavé tematické televizi, a to jak k programu, tak i k marketingovým plánům, došlo i k zodpovězení dotazu na personální změny v televizi. Měl jsem možnost se podrobně seznámit s technickým zázemím, projít dabingové studio, režii, střižnu, odbavovací server, a také hlavní studio pro publicistiku stylizované do podoby lodní kajuty. V závěru návštěvy jsem se setkal i s majitelem televize panem Deákem.

Z návštěvy připravím samostatný článek doplněný řadou fotografií, dnes ale, abych uspokojil vaši zvědavost aspoň stručně k několika svým postřehům. Nautik TV na mne zapůsobila dobrým dojmem televize, která se pomalu dostává z počátečních „dětských nemocí“ a prvotní spíše amatérské zapálení střídá profesionálnější přístup s posílením marketingu. Televize má dobré technické vybavení a atraktivní programy (např. s vlastní reality show Všichni na palubu, jejíž druhá pokračování již za nedlouho (15.9.) odstartuje, anebo nová série Z lodní kuchyně, natáčená na vlastní jachtě Princezna Kristína, plující po Středozemním moři). Protože by se Nautik TV chtěla dostat k co největšímu počtu diváků, tak kromě rozšíření do dalších kabelových sítí na Slovensku i v Čechách má zájem vysílat i v platformě Slovak link. Je ale předčasné spekulovat kdy tomu bude, zatím se vedou jednání.

Poté zajíždím zpět do města, na Gagarinovu ulici č.12., do sídla soukromé zpravodajské televize TA3. Krátce jsem se pozdravil s PR manažerkou Olívií Trnkalovou, a hned se ptám, jak to myslela s formulací „zkušebního vysílání“ TA3 v paketu Slovak link na Eurobirdu 1 a na Astře 3A. Řada našich čtenářů totiž znejistila, zda tato stanice tedy v paketu zůstane natrvalo anebo je tam jen dočasně, na zkoušku. Dostal jsem ujištění, že TA3 chce samozřejmě v paketu Slovak link i v budoucnu vysílat, ale do té doby, než budou uzavřena jednání a podepsány všechny smlouvy, je pro TA3 dosud hlavní distribuce signálu na Thoru 3 na pozici 0,8 stupňů západně. O oficiálním startu v platformě Slovak link nás pak bude informovat tiskovou zprávou. Znovu mi ale potvrdila, že TA3 bude i nadále šířena volně, nekódovaně, prioritou tohoto kanálu je poskytovat aktuální, přesné a objektivní zpravodajství dostupné každému individuálnímu satelitnímu divákovi.

Celé odpoledne a část večera pak trávím vysoko nad městem, na Kamzíku.

Nejprve v areálu filmových studií na Kolibě navštěvuji TV JOJ. Prostory televize i techniku už od loňského roku celkem podrobně znám, nyní mne zajímají spíše otázky distribuce signálu a kódování. Nejprve si všímám mapky Slovenska se zapíchnutými špendlíky s barevnými hlavičkami, ilustrující stávající a plánované terestrické vysílače a ještě nezkoordinované kóty pro budoucí dokrytí. Zatím má JOJka čtyřicítku vysílačů, brzy přibudou další. Protože v noci mířím do Banské Bystrice, dojde na přetřes i problém pokrytí tohoto v několika dolinách rozloženého středoslovenského města a výběru z několika variant. Nakonec nejlepší signál zde ale ladím na 59. kanálu v paketu DVB-T. Tedy kromě satelitního, samozřejmě. Přechodem do platformy Slovak link získá TV JOJ určitě řadu dalších individuálních satelitních diváků. Ti budou mít i po plánovaném zakódování (v systému CryptoWorks) dostupný příjem na svoji stávající zaregistrovanou kartu Slovak link. Kódování začne co nejdříve po obměně karet a SW na receiverech Tandberg na přijímacích místech terestrických vysílačů, vykrývačů a kabelových sítí. Termín ale nebudu dopředu (po předchozích zkušenostech) avizovat. TV JOJ chystá i další novinky, jako je vysílání VPS kódu, teletext a v budoucnu a uvažuje i o EPG...

Z ateliérů na Kolibě poté vyjíždím až na úplný vrch Kamzíku, pod televizní věž, kde jsem již očekáván. V tomto areálu slovenských Radiokomunikací jsem byl už dvakrát, před lety dokonce ještě u nedostavěného up-linku Slovak linku, a tak hned mířím dozadu za věž, ke klimatizovanému domečku před nímž je 4,6 m velká vysílací parabola. Tentokráte je mi umožněn i vstup do domku a seznámení se s vysílací technikou (podrobnější text a další foto opět v podrobnějším článku někdy příště).

To hlavní překvapení mne ale tentokráte čekalo hned na vnitřním parkovišti u hlavní budovy pod věží. Zde totiž vidím zaparkovaný SNG vůz společnosti Deutsche Telekom s uplinkem na druhý v současné době používaný transponder Slovak linku. Není však namířen na novou pozici Astra 3A, ale na „starý“ Eurobird 1, a slouží k zabezpečení distribuce Slovak linku do cca 20.září, kdy by měl být zřejmě tento paket na pozici 28,5 stupňů východně vypnutý. „Pevná“ parabola byla večer 29.7. přetočena na novou orbitální pozici 23,5 stupňů východně, a to je možná důvodem toho, proč někteří hlásíte silnější signál z nového transponderu 12,565 H na Astře 3A jak z Eurobirdu. I když menší průměr parabolické antény SNG vozu je kompenzován větším vysílacím výkonem, aby byly oba transpondery zásobeny srovnatelnou úrovní. Také do vozu mi byl umožněn přístup i pořízení fotografií, takže se máte na co těšit. Dnes aspoň v úvodu článku vidíte pohled zevnitř auta (přes špinavé střešní okno s plexi sklem) na vysílací parabolu.

Prohlídkou up linku ale ještě má návštěva neskončila, výtahy jsme vyjeli na anténní ochozy na věži a ze dvou míst se nám naskytl pěkný pohled na Bratislavu hluboko pod námi. Poté jsme sjeli do prostor odbavování televizních a rozhlasových signálů a dohledového pracoviště celé slovenské sítě terestrického vysílání. Několikahodinová exkurze byla zakončena na místě aktivace (a deaktivace) přístupových karet a u zákaznické help linky Slovak linku. Telefony drnčely o sto šest a některé dotazy individuálních satelitních diváků vyžadovaly i značnou technickou erudici odpovědného pracovníka, protože se např. po telefonu u jednoho satelitního diváka „vypínal“ softwarový blocker u Dreamboxu. Také zde byl dán prostor pro zodpovězení mnoha dotazů…

Až pozdě odpoledne, když už se zkazilo počasí a začalo stmívat jsem vyrazil na cestu ke kolegovi do Banské Bystrice. Přes průtrž mračen a pokročilou noční hodinu jsem hned na místě vybalil malou aktivní televizní anténu a receiver Golden Interstar 8300 Premium Combo pro satelitní příjem i příjem DVB-T. Bez jakéhokoliv natáčení antény a hledání co nejlepšího signálu se mi při automatickém vyhledávání ihned nalezne kompletní paket terestrické digitální televize na 59. kanálu, obsahující místní lokální stanici AZTV, veřejnoprávní STV1, STV2, Markízu a TV JOJ. Během týdne je to už třetí digitální paket, co se mi na tomto receiveru daří naladit – v Klimkovicích na Ostravsku to byly kanály LTV1, LTV2 a LTV3 místní Local TV na 28. kanálu a dále polské stanice TVP1, TVP2 a TVP3 z polského paketu na 38. kanálu. Kromě Prahy jsou tedy i jinde u nás digitálně pokryté oblasti, bohužel pro většinu diváků v ČR i na Slovensku je DVB-T stále vzdálenou budoucností. Nezbývá než doufat, že se to přeci jenom co nejdříve „zlomí“. Test zajímavého receiveru za dostupnou cenu také připravujeme k uveřejnění.


Redakce satCentrum, Václav Hrubec, 12. 8. 2005


 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/1568/na-navsteve-v-bratislave-a-banske-bystrici/