Podle poslední analýzy západoevropských trhů, zpracované společností
Informa Telecoms & Media (www.informamedia.com), by měla penetrace digitálního vysílání v roce 2008 překonat více než 50% z celkového počtu všech domácností. Největší podíl digitálního příjmu by i nadále měla tvořit kabelová televize.
V dalších letech se pro digitální vysílání také počítá s dalším poměrně perspektivním rozvojem IPTV – v projektované prognóze by tento způsob distribuce měl být do posuzovaného využíván ve více než 6% západoevropských domácností. Další rapidní nárůst digitálního příjmu by měl nastat do roku 2010. Jak již bylo uvedeno dříve, Evropská komise počítá s ukončením analogového vysílání do roku 2012.
Přechod na digitální vysílání v jednotlivých evropských zemích probíhá samozřejmě velmi rozdílně, s ohledem na specifické výchozí podmínky v jednotlivých zemích. Z hlediska statistik je viditelný rychlý nárůst počtu digitalizovaných domácností zejména v roce 2005, když počet těchto domácností se blíží k 50 miliónům. Přitom ještě v roce 2001 se uvádělo jen 20 miliónů domácností s digitálním příjmem. V roce 2010 by se podle aktuálních prognóz měl tento počet proti současnosti zdvojnásobit.
Proces přechodu probíhá odlišně, například ve Velké Británii je podle některých odborníků významným podnětem pro další rozvoj digitálního příjmu kromě jiného dostatečná nabídka cenově dostupných set top boxů, v Itálii jsou dokonce, zřejmě i díky specifickým podmínkám, set top boxy výrazně dotovány státem.
Největší pokrytí území digitálním signálem je nyní ve Velké Británii, následuje Francie a Německo. Ve Francii se letos po 3 měsících od zahájení řádného digitálního vysílání prodalo více než 500 000 set top boxů. Přitom okolo 30 000 těchto set top boxů je vybaveno možností připojení na PC tzn. pro příjem prostřednictvím sítě vysokorychlostního internetu. Nárůst digitálního příjmu je patrný rovněž ve skandinávských zemích, například ve Švédsku má podle
informací místních operátorů nyní přístup k digitálnímu vysílání přes 38% tamní populace.
Ne všechny plány a očekávané termíny se vždy daří realizovat a například ve vzdálené Austrálii se díky malé digitální penetraci zcela jistě nepodaří ukončit analogové vysílání okolo roku 2008. Australská ministryně pro komunikace Helen Coonan
plánuje svolat koordinační setkání všech zainteresovaných institucí, provozovatelů a výrobců, aby se dohodli na další koordinaci.
V České republice by se v září měla znovu projednávat změna legislativy, která by stanovila podmínky pro digitální vysílání. Digitální novela mediálního zákona byla po projednání v rámci tzv. II.čtení Poslaneckou sněmovnou vrácena koncem června zpět k projednání v parlamentních výborech. 15. září by se měl sejít
Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, který by měl problematiku digitálního vysílání znovu projednat. Z jednání červnového pléna je již k dispozici kompletní souhrn podaných pozměňovacích návrhů. Poslanecké návrhy by v dalších fázích jednání mohly přispět k nalezení a přijetí kompromisní verze návrhu novely zákona, která by v případě obecného souhlasu mohla být kompletně schválena ještě letos.
ing.Zdeněk Duspiva, publicista, 23.8.2005