Květen na CS film TV: konec II. světové války v československém filmu
|
Autor: Československá filmová společnost
, e-mail: info@csfilm.cz
|
Přidané: 20.04.2015 |
|
Kdo se nepoučil z dějin, musí je znova prožívat. /Jean-Paul Sartre/. Druhá světová válka… Tři slova, která na papíře už šustí dějinami a dobou dávno minulou, ale která je nutno připomínat. Už proto, že šlo o dosud největší globální konflikt, ve kterém zahynulo více než 60 miliónů lidí a který v nevídané míře provázely zločiny proti lidskosti a válečné zločiny, kruté zacházení s válečnými zajatci a civilním obyvatelstvem a genocida milionů lidí, především šesti milionů evropských Židů.
Ke světovým oslavám sedmdesáti let od jejího konce se připojuje i CS film, který v květnu a počátkem června nabídne tyto filmy:
7. 5. ve 20:00 hod. Tanková brigáda (1955, režie: Ivo Toman) Výpravný válečný film mapuje osudy tankové posádky na nejtěžším úseku bojové cesty První československé samostatné brigády.
7. 5. ve 22:00 hod. Ta chvíle, ten okamžik (1981, režie Jiří Sequens) Psychologické drama z období Protektorátu s hereckým koncertem Františka Němce, Daniely Kolářové a Luďka Munzara.
9. 5. ve 22:00 hod. …nebo být zabit (1985, režie Martin Hollý ml.) Válečné drama odehrávající se na samém konci války. Neprávem skoro zapomenutý film režiséra Hollého z koncentračního tábora, kde se dva vězni rozhodnou pro útěk. Strhující výkon Milana Kňažka je doplněn i výborným herectvím osmnáctiletého Miroslav Zounara.
14. 5. ve 20:00 hod. Dny zrady I., II. (1973, režie Otakar Vávra) O nás, bez nás a proti nám. Tak by se dal shrnout děj dvou velkofilmů Otakara Vávry o traumatickém období československého národa – o roce 1938 a podpisu Mnichovské dohody.
16. 5. ve 21:45 hod Osvobození Prahy (1975, režie Otakar Vávra) Dvoudílný film Otakara Vávry zachycuje jednu z nejdůležitějších kapitol naší historie. Líčí události z májových dnů 1945 v bývalém Protektorátu, kdy se německá vojska chystala učinit z české kotliny poslední baštu odporu proti vítězícím Spojencům.
21. 5. ve 20:00 hod. Zbraně pro Prahu (1974, režie Ivo Toman) Snímek byl realizován k příležitosti 30. výročí konce druhé světové války. Váže se k pražskému povstání v roce 1945, kdy venkovští železničáři vezli střelivo na pomoc bojujícímu městu a ani střet s nacisty je nezastavil. Životní role Karla Hlušičky, který zde dokonce řídí lokomotivu bez zastoupení.
21. 5. ve 21:45 hod. Sokolovo (1974, režie Otakar Vávra) Válečný velkofilm se odehrává v letech 1942 - 1943 a líčí historii vzniku vojenské jednotky v Sovětském svazu a účast českých a slovenských vojáků v bojích na východní frontě. V titulní roli Ladislav Chudík.
23. 5. ve 22:00 hod. Praha nultá hodina (1962, režie Miloš Makovec) Ve třicátých letech dvacátého století, po nástupu Hitlera k moci, nalezlo mnoho německých antifašistů politický azyl v demokratickém Československu, které však muselo po mnichovské dohodě v září 1938 Německu postoupit svá pohraniční území. Příběh se odehrává těsně před 15. březnem 1939, před okupací zbytku Československa německou armádou. 28. 5. ve 20:00 hod. V týlu nepřítele (1981, režie Igor Gostev) Námětem filmu se stal partyzánský odboj v letech 1944 -1945. Plukovník Mlynskij (Vjačeslav Tichonov) se pokouší znemožnit výrobu raket V-2 na německém území.
30. 5. ve 22:00 hod Až do konce /1984, režie Antonín Kopřiva) Československé válečné drama, jehož děj je zasazen do posledních dnů války, kdy se zbývající německé jednotky ocitají v naprosto bezvýchodné situaci. Poslední dny války v Čechách viděné očima německých vojáků. Skvělý Eduard Cupák v roli kapitána SS a neméně výborný Vítězslav Jandák jako ostřílený frontový veterán.
4. 6. ve 20:00 hod Boj o Moskvu: Agrese (1985, režie Jurij Ozerov) Ruský režisér Jurij Ozerov se proslavil několika válečnými epopejemi, první část velkofilmu Boj o Moskvu zachycuje grandiózní boje o ruské hlavní město, končící porážkou hitlerovských vojsk. Film ohromuje výpravnými scénami. Z české strany bylo poskytnuto technické zázemí, pomocným režisérem byl Otakar Fuka, český dabing pořídil K. M. Walló. Film se zčásti natáčel ve starém Mostě, odsouzeném k demolici. Jde o poslední film herce Jaroslava Drbohlava, premiéra filmu se uskutečnila až několik měsíců po jeho předčasném skonu.
11. 6. ve 20:00 hod. Boj o Moskvu: Tajfun (1985, režie Jurij Ozerov) Závěrečný díl dvoudílného filmu o bojích operace Barbarossa. Hitlerem schválený útok na Moskvu, který byl zahájen 6. října 1941, dostal kódové jméno operace Tajfun. Operace Tajfun měla být podle Hitlerových slov pronesených k bojujícím jednotkám rozhlasem "poslední velkou a rozhodující bitvou války". Německý plán selhal, a to znamenalo jeden z nejdůležitějších bodů zlomu v průběhu války.
Máj byl ovšem nejen války čas, ale je i, a to především, lásky čas. Proto bude 1. květen na CS filmu lehce romantický: mimo jiné nabídne tyto filmy:12.00 hod. Pohádka o putování, 16.00 hod Pohádka máje, 18.00 hod Maskovaná milenka, 20.00 hod Bylo to v máji.
CS film nabízí každou druhou hodinu celovečerní český nebo slovenský film. Opírá se o promyšleně a vyváženě namíchaný programový mix, kterým se nemůže pyšnit žádná podobná televize: filmová dramata, komedie, detektivní příběhy, perly ze zlatého fondu české kinematografie, obnovené premiéry filmů slavné české vlny šedesátých let, filmy na přání. Programová skladba je dále doplňována o Filmové noviny (denní aktuální denní zpravodajství ze světa filmu), o zapomenuté i věčně živé Filmové písničky, podvečerní okénko dětských animovaných filmů a také o filmy o filmu a filmové soutěže. Těší se dlouhodobě rostoucí oblibě, zvláště ve věkové skupině 35 až 64 let. Vysílá denně ve všech významných českých a slovenských kabelových, satelitních a IPTV televizních sítích.
PhDr. František Malina, Československá filmová společnost
|
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/21655/kveten-na-cs-film-tv-konec-ii-svetove-valky-v-ceskoslovenskem-filmu/
|
|