Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pondělí • 25.11.2024 - 13:45:10   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV info



Rubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:





Naše ikonky pro Vaše stránky




 
SAT info - Ze světa | Články
 

„Ku-Mobil” - SES Astra a institut DLR vyvíjí s partnery mobilní satelitní rozhlas s využitím starších družic

  Autor: Petr Miklík , e-mail: petr.miklik@seznam.cz Přidané: 31.01.2007



Nepotřebné televizní satelity už nemusí být bez užitku zakonzervované na oběžné dráze, ale mohou na řadu dalších let nabídnout řidičům příjem rozhlasu. Tato vize vědců německého střediska pro aeronautiku a lety do vesmíru (DLR) nyní nabývá konkrétnější podobu.

Tento projekt, podporovaný Evropskou vesmírnou organizací ESA, dostal název „Ku-Mobil”. Jak informoval institut DLR dne 24. 1. 2007, satelitní provozovatel SES Astra, a institut pro komunikaci a navigaci DLR spolu s partnery v Evropském vesmírném výzkumném a technologickém středisku (ESTEC) tento projekt poprvé představí v nizozemském Noordwijku.

Systém se podobá mobilnímu satelitnímu rozhlasu ve Spojených státech, který již využívá více než deset miliónů účastníků. Funguje podobně jako klasické rádio, kde vysílané informace můžete „poslouchat” přímo z reproduktoru, aniž by se musely ukládat do paměti.

Podle informací vědců DLR se tento koncept vysílání radikálně změnil: mají představu vysílání samostatných příspěvků (zprávy, jednotlivé hudební skladby, interview apod.) nezávisle na sobě - podobně jako podcast na internetu. Uvádí se, že u takového konceptu není třeba nepřerušovaný datový tok, do tohoto výkonného satelitního systému a infrastruktury byla v USA investována částka ve výši více než jedné miliardy dolarů.

Koncept vědců DLR, který využívá stávající a dosluhující satelity, je tak výrazně levnější a dále nabízí program, kdy „kontakt” se satelitem je jen občasný: jestliže přijímač v automobilu má „kontakt” na satelit, rozhlasové příspěvky se přijímají jako datové pakety a nahrávají se na pevný disk přijímače. Společně přenášená programová data mají vliv na to, ve kterém pořadí budou následovat data pro určitou stanici a co bude možné přijímat v případě datových chyb.

Jestliže se uživatel dlouho zdržuje např. v podzemní garáži, kde obvykle nefunguje běžné rádio, má k dispozici hudební skladby a obecné přípěvky z paměti v nejlepší rozhlasové kvalitě. S „osobním rozhlasovým programem” je také možná kombinace různých přístupových médií, jako je přehrávač MP3.

V konsorciu, vedeném mediální skupinou SES, jsou i společnosti BMW, Dornier-Consulting, Deutsche Welle, Institut pro rozhlasovou techniku, TriaGnoSys, Universita Brunšvik a Institut ve Frauenhoferu pro integrované obvody. Dnes už je na objednávku agentury ESA je společně vyvinutý předváděcí model a institut DLR již úspěšně otestoval tento koncept na cestách v několika západoevropských městech a v jejich okolí - např. Mnichov, Lucemburk, Amsterodam, Kodaň.


Připraveno s využitím zdrojů: www.astra.lu, www.dlr.de a www.satnews.de


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 3   ¤

Verze pro tisk




Další články z rubriky:
02.02.2007 • Nový německý placený rozhlasový paket „Radiopark”: 50 kanálů
31.01.2007 • Družicu NSS-8 sa nepodarilo vyniesť na orbit - aktualizováno
26.01.2007 • Vypuštění družice NSS-8 odloženo [ 8 ]
22.01.2007 • SES ASTRA podepsala dlouhodobou smlouvu s CANAL+
14.01.2007 • arena, SAT1 a ARD chtějí získat práva na Formuli 1
08.01.2007 • Volksmusik TV a Auto Moto TV před startem

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 1

  to komenski 

01.02.2007 08:37 • mc
no ono to funguje na anténu podobnú GPS na pásmach 1.5, 2.3 a 2.6 GHz. Satelit vysiela obyčajne jeden 12 až 20 MHz transponder s megawatovým výkonom. Takže aj ja som zvedavý ako donútia k takému kúsku prestárly satelit na 12GHz. Príjem bude mikropáskovou anténou s elektronickým smerovaním ukrztej pod strechou. Drahé jak sviňa ... aspoň zatiaľ
 
 
  Vzhledem k tomu, že se to test ... 

31.01.2007 21:58 • JJ
Vzhledem k tomu, že se to testuje na autech BMW, tak to určitě nebude lidové rádio do lidového vozu Fabia :-)
Ale nápad recyklovat už odepsané satelity a znovu z lidí něco vytáhnout - určitě to bude zakódované - to v tý Astře a spol. nejsou úplně blbí marketingovíé specialisté :-)
 
 
  Pánové výzkumníci by se měli z ... 

31.01.2007 20:37 • Komenski
Pánové výzkumníci by se měli zamyslet nad základními technologickými principy a nevymýšlet nesmysly. Jak by chtěli signál z družice, který má odstup s/š 6dB na 30cm parabolu, přijímat v jedoucím autě?? Samonavigační parabolkou a naváděcím systémem v kopuli na střeše auta a to vše za cenu Fabie? Snad....
 
 
Celkový počet komentářů: 3 / zobrazují se: 1 ... 3

|<«1»>|


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist