„Ku-Mobil” - SES Astra a institut DLR vyvíjí s partnery mobilní satelitní rozhlas s využitím starších družic
|
Nepotřebné televizní satelity už nemusí být bez užitku zakonzervované na oběžné dráze, ale mohou na řadu dalších let nabídnout řidičům příjem rozhlasu. Tato vize vědců německého střediska pro aeronautiku a lety do vesmíru (DLR) nyní nabývá konkrétnější podobu.
Tento projekt, podporovaný Evropskou vesmírnou organizací ESA, dostal název „Ku-Mobil”. Jak informoval institut DLR dne 24. 1. 2007, satelitní provozovatel SES Astra, a institut pro komunikaci a navigaci DLR spolu s partnery v Evropském vesmírném výzkumném a technologickém středisku (ESTEC) tento projekt poprvé představí v nizozemském Noordwijku.
Systém se podobá mobilnímu satelitnímu rozhlasu ve Spojených státech, který již využívá více než deset miliónů účastníků. Funguje podobně jako klasické rádio, kde vysílané informace můžete „poslouchat” přímo z reproduktoru, aniž by se musely ukládat do paměti.
Podle informací vědců DLR se tento koncept vysílání radikálně změnil: mají představu vysílání samostatných příspěvků (zprávy, jednotlivé hudební skladby, interview apod.) nezávisle na sobě - podobně jako podcast na internetu. Uvádí se, že u takového konceptu není třeba nepřerušovaný datový tok, do tohoto výkonného satelitního systému a infrastruktury byla v USA investována částka ve výši více než jedné miliardy dolarů.
Koncept vědců DLR, který využívá stávající a dosluhující satelity, je tak výrazně levnější a dále nabízí program, kdy „kontakt” se satelitem je jen občasný: jestliže přijímač v automobilu má „kontakt” na satelit, rozhlasové příspěvky se přijímají jako datové pakety a nahrávají se na pevný disk přijímače. Společně přenášená programová data mají vliv na to, ve kterém pořadí budou následovat data pro určitou stanici a co bude možné přijímat v případě datových chyb.
Jestliže se uživatel dlouho zdržuje např. v podzemní garáži, kde obvykle nefunguje běžné rádio, má k dispozici hudební skladby a obecné přípěvky z paměti v nejlepší rozhlasové kvalitě. S „osobním rozhlasovým programem” je také možná kombinace různých přístupových médií, jako je přehrávač MP3.
V konsorciu, vedeném mediální skupinou SES, jsou i společnosti BMW, Dornier-Consulting, Deutsche Welle, Institut pro rozhlasovou techniku, TriaGnoSys, Universita Brunšvik a Institut ve Frauenhoferu pro integrované obvody. Dnes už je na objednávku agentury ESA je společně vyvinutý předváděcí model a institut DLR již úspěšně otestoval tento koncept na cestách v několika západoevropských městech a v jejich okolí - např. Mnichov, Lucemburk, Amsterodam, Kodaň.
Připraveno s využitím zdrojů: www.astra.lu, www.dlr.de a www.satnews.de
|
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/2248/ku-mobil-ses-astra-a-institut-dlr-vyviji-s-partnery-mobilni-satelitni-rozhlas-s-vyuzitim-starsich-druzic/
|
|