Evropská platforma Viatis, kterou jsme vzpomínali v první části příspěvku, se nechala inspirovat americkým satelitním rozhlasovým systémem
XM Radio [5], který od listopadu 2001 z obou geostacionárních satelitů Rock a Roll pokrývá signálem silnice a domácnosti v celé zemi. Vysílá zde
130 programů a jsou to převážně kanály, jejich vysílání není přerušované
reklamou např. hudební, zpravodajské, sportovní, anebo meteorologické (předpověď počasí).
V současnosti činí předplatné kompletní programové nabídky XM osm amerických dolarů měsíčně. V příslušných oblastech USA satelitní vysílání doplňuje téměř tisíc terestrických dokrývačů, když příjmu satelitního signálu brání např. hory nebo výškové budovy. Dosavadní dodatečné náklady na systém XM Radio činily asi 260 miliónů dolarů.
V únoru 2002 byl zahájen provoz druhé digitální satelitní rozhlasové platformy pro Severní Ameriku -
Sirius [6]. Pro svou nabídku podobného rozsahu - cca 130 hudebních a informačních kanálů, nepřerušovaných reklamními bloky - poskytovatel placeného vysílání využil tři satelity na eliptických oběžných drahách HEO (Highly Elliptical Orbit). Po prvotní zdlouhavé etapě platformy XM Radio a Sirius získaly celkem asi
13 miliónů předplatitelů. Je to velmi překvapivé, neboť zdejší konkurence na středních vlnách a VKV je velká.
Základem tohoto úspěchu je vedle pestré nabídky programů i úzká spolupráce s automobilovým průmyslem, kdy do výbavy nových vozidel výrobci zahrnují také satelitní rozhlasový přijímač (za zvláštní přirážku k ceně nebo už i v běžné sériové výrobě). Díky velkému počtu vyráběných kusů je možné pořídit levnější přijímač pro auto za cenu od šedesáti amerických dolarů. Průměrná cena za komfortně vybavený kus je asi 200 amerických dolarů.
Ondas MediaMnozí lidé ale pochybují, že by se tento úspěch dal zopakovat i na heterogenním evropském trhu, kde se hovoří mnoha jazyky. Nicméně španělská mediální společnost
Ondas Media (česky: „Vlny”) [7] se chce o to pokusit: jak se uvádí v aktuálním plánu, od konce roku
2009 bude vysílat pro Evropu asi 150 digitálních a datových kanálů.
Společnost využije tři satelity na tzv. vysoké eliptické oběžné dráze. Plochá automobilová anténa o velikosti „jednoho kusu 2 Eur” postačí pro příjem s novým autorádiem.
Společnost Ondas (jako severoamerický Sirius) dává přednost satelitům na této oběžné dráze, protože satelity kvůli své vysoké pozici na horizontu zajistí lepší pokrytí signálem pro příjem v hornaté nebo hustě zastavěné oblasti. Španělská firma proto očekává, že náklady na vybudování a provoz nezbytné terestrické infrastruktury budou nižší o několik stovek miliónů Eur a vůči projektu Viatis s geostacionárními družicemi to považuje za svoji výhodu.
Problém mnoha evropských jazyků a kultur španělská firma řeší regionální programovou nabídkou: globální směrový svazek umožní pokrytí signálem v celé Evropě od Severního mysu až ke Středozemnímu moři. K tomu se připojí sedm tzv. regionálních svazků s nabídkou programů, která bude přizpůsobena jednotlivým zemím. Šířka vysílaného pásma a tím i zvuková kvalita každého kanálu může být z pozemní stanice upravována podle potřeby a v budoucnu je možná i nabídka televizních služeb. Technické detaily např. vysílacího systému, který je nyní vyvíjen, provozovatel zatím nechce zveřejňovat.
Klíč k úspěchuVedoucí firmy Celso Azevedo nyní usiluje o spolupráci s evropským automobilovým průmyslem. V budoucnu by výrobci měli zahrnout satelitní rozhlasové přijímače do základního vybavení vozidel - jako příslušenství. Proto společnost Ondas navázala kontakty se silným a zkušeným partnerem - firmou Delphi, která již zkonstruovala přijímače pro satelitní rozhlas v USA, v Kanadě, Asii a na severoamerickém trhu dosáhla podílu 80 %. Její německá dceřinná firma Delphi Fuba Reception Systems [8] bude rozšířena na evropské „kompetenční centrum” pro satelitní rozhlas a bude vyvíjet přijímací techniku.
Podle výpočtů firmy Ondas je projekt rentabilní, když operátor získá nejméně 4,3 miliónů předplatitelů. Studie trhu ukázala, že evropští řidiči by za nabídku informačních a zábavních programů (převážně nepřerušovaných reklamou), telematických a jiných datových služeb neváhali zaplatit i 15 Eur měsíčně.
VýhledDigitální satelitní rozhlas pro mobilní příjem přichází do Evropy a je zřejmě nevyhnutelné, že to bude placená služba. Nabídka dnešních evropských rozhlasových programů je i tak pestrá - veřejnoprávní, komerční a nekomerční stanice. Vzhledem k tomu platformy Viatis, Ondas a případní další poskytovatelé programů budou potřebovat delší dobu, dokud nedosáhnou dostatečný počet předplatitelů a tím i zisku. Provozovatelé budoucího satelitního rozhlasu musí nabídnout jistou přidanou hodnotu, aby evropské řidiče přiměli k přechodu na novou platformu. Terestrickému systému DAB se to dodnes nepodařilo.
Literatura:[1] Astra Německo, Mnichov: www.ses-astra.de,
[2] ARD rozhlasový transpondér DVB-S: www.ard.de/radio (klíčové vyhledávací slovo ‚DVB-S Radio’),
[3] World Space, Silver Spring: www.worldspace.com,
[4] World Space Evropa, Paříž: www.worldspace-europe.eu,
[5] XM Radio, Washington D. C.: www.xmradio.com,
[6] Sirius Radio, New York: www.sirius.com,
[7] Ondas Media, Madrid: www.ondasmedia.com,
[8] Delphi Fuba Reception Systems, Bad Salzdetfurth: www.delphigrundig.com,
S využitím zdroje: Harald Kuhl - DE8JOI, fa@HaraldKuhl.de, Funkamateur, č. 3/2007, s. 262 a 263, volně upraveno a doplněno