Nezlomené - nový film Lenky Klicperové
Autor: TV Prima , e-mail: info@iprima.cz Přidané: 08.02.2017
Tři ženy, tři hrdinky, tři příběhy. Žijí v odlišných zemích, kulturách, mají jiné vzdělání i osudy. Přesto jsou si podobné. Ritu je mladá žena z Indie, kterou v 17 letech polili útočníci kyselinou. Fomuso žije v západoafrickém Kamerunu a bojuje proti staré tradici žehlení prsou. Oryakhil se narodila v Afghánistánu, ve snad nejhorší zemi, kde se může žena narodit. Číst a psát umí jen 15 % žen a jsou jim upírána základní lidská práva. Oryakhil přesto vystudovala medicínu a praxi provozovala potají i za Tálibánu.


Oryakhil, Ritu i Fomuso dokázaly vzdorovat osudu a pomáhají nejen sobě, ale i ostatním. Prostě ženy, které zůstaly Nezlomené. Film má premiéru dnes, 8. 2. v kině Aero, ale už 19. února ho můžete vidět na Prima ZOOM. Tento aktuální 56minutový film vytvořily čtyři neméně odvážné Češky. Námětu, režie a scénáře se ujaly Jarmila Štuková, Olga Šilhová, Markéta Kutilová a Lenka Klicperová.


Nikdy se nenechte zlomit:

19. 2., 20.00 hod. Nezlomené


Nezlomené (opakování ve středu 22. 2. ve 13.55 hod.)

Všechny tři ženy dokázaly nepoddat se osudu a nestrčit hlavu do písku. Místo toho využily svojí ženské síly, postavily se osudu navzdory a dokázaly pomoci nejen sobě, ale pomáhají i ostatním a bojují za práva slabších.

Ritu je mladá žena z Indie, kterou v 17 letech polili útočníci kyselinou. Utrpěla těžké popáleniny na jedné třetině těla. Má deformovanou tvář, ruku, dekolt a je slepá na jedno oko. Obětí kyselinových útoků jsou v Indii desetitisíce. Důvodem je většinou neopětovaná láska a pachateli jsou nejčastěji zhrzení nápadníci. Na popálené, znetvořené ženy se společnost dívá skrz prsty. Ty pak raději tráví život v ústraní. Ne však Ritu. Spolu s dalšími otevřela ve městě Akra kavárnu Sheroes, kde pracují pouze ženy popálené kyselinou. Zároveň vedou kampaň Stop Acid Attacks. Demonstrují, sepisují petice a bojují za práva žen. Vedou crowfundingovou kampaň na sociálních sítích a už mají miliony příznivců po celém světě.

Fomuso žije v západoafrickém Kamerunu. Když jí bylo 12 let, viděla, jak její starší sestřenici vlastní babička přikládá na prsa žhavé kameny, aby zastavila jejich růst. Tradicí zažehlování prsou projde jedna třetina dívek v Kamerunu a v dalších zemích západní Afriky. Fomuso se rozhodla, že ona se tradici vzepře a bude proti ní bojovat. Nevdala se a dnes vede kampaň proti zažehlování prsou v celém Kamerunu.

Oryakhil se narodila v Afghánistánu, v zemi, která je nejhorším místem pro ženy. Číst a psát zde umí jen 15 % žen a jsou jim upírána základní lidská práva. Oryakhil vystudovala medicínu, praxi provozovala potají i za Tálibánu. Dnes vede svou nemocnici pro ženy Malalal, kde denně přijmou sto pacientek. Dnes je Oryakhil ministryní zdravotnictví v afghánské vládě.


Svět žen ve 21. století:

• 500 milionů žen žije v extrémní chudobě
• 1 žena ze 3 je obětí sexuálního násilí
• 125 milionů žen a dívek je obřezáno
• 3,5 milionů žen a dívek prošlo žehlením prsou
• 210 žen ze 100 tisíc zemře při porodu
• 1 ze 4 dívek je provdána před 18. narozeninami
• 500 milionů 15letých dívek neumí číst a psát
• 1 ze 3 žen nemá přístup k rodinným financím

V mnoha zemích nemohou ženy vlastnit půdu a majetek, nesmí chodit do školy, nemohou si vybrat partnera, nemohou požádat o rozvod, jsou provdány v dětství, nemohou participovat v sociálních a politických institucích apod.


Indie

Pozornost na ženská práva v Indii upřel celý svět v roce 2013, kdy byla v Dillí v autobuse znásilněna čtyřmi muži studentka Nirbhaya, která na následky zemřela. Od té doby se sice zvýšily tresty pro pachatele, ale ženy se zde stále necítí bezpečněji. Podle průzkumu Centra průzkumů mezi ženami (ICRW) 90 % indických žen nechodí ven samo, protože se bojí obtěžování a znásilnění. Tomu odpovídá i jízda metrem v Dillí – je zde speciální vagón pro ženy, kam muži nesmějí. Pokud se sem nějaký muž snaží vmáčknout, ženy ho vyženou. Každá souprava metra má však jen jeden vagón pro ženy – ženské cestující tvoří jen 10 %. Jen v roce 2014 bylo v Indii registrováno 33 000 znásilnění. Každých pět minut čelí nějaká Indka domácímu násilí a bylo hlášeno 102 000 případů vážného domácího násilí. V roce 2014 bylo hlášeno také 77 000 případů sexuálního obtěžování, 55 000 únosů žen a dívek a cca jeden kyselinový útok denně. (Zdroj: BBC.com).


Afghánistán

Je zde vysoká míra sebevražd a depresí u žen a dívek – v roce 2007 se 500 dívek zapálilo, aby se vyhnuly domluvenému sňatku. Průměrná délka života ženy činí 52 let. Afghánistán je jedním z nejhorších míst na světě, kde každých 30 minut zemře jedna žena při porodu. Během Tálibánu měly ženy zákaz chodit k mužským lékařům, ale ženských lékařek povolili jen několik. Zakázali ženám chodit do školy, do práce, chodit ven bez mužů, přikázali jim chodit zahalené. Měly zákaz používat make-up, lakovat si nehty, nosit podpatky, nosit bílé ponožky, mluvit či smát se nahlas. Tálibán zakázal kino, divadlo, oslavy, svatební veselice, potlesk, zpěv a dětské hračky.


Kamerun

Podle OSN je zažehlování prsou jedním z pěti zapomenutých zločinů proti ženám. Obětmi se stalo 3,8 milionů náctiletých. Důvody – zpomalit sexuální apetit a oddálit začátek sexuálního života, zabránit nechtěným těhotenstvím dívek, zmenšit zájem mužů o dospívající dívku. Důsledky: cysty, abscesy, infekce, zakrnění prsou, problémy s kojením, poškození bradavek. V Kamerunu má prsa zažehlena čtvrtina dívek. Zažehlování probíhá ve věku 8–14 let. Výzkum z roku 2011 ukázal, že 30 % dívek v Kamerunu otěhotnělo před 16. rokem a jedna třetina z nich kvůli tomu nechala studia. Zažehlování se kromě Kamerunu děje také v Nigérii, Burkině Faso, Čadu a Středoafrické republice. Děje se rovněž v afrických komunitách v zahraničí. Jen ve Velké Británii žije 10 000 Kameruňanů.

Pravda a hrdinství na Prima ZOOM.


Mgr. Filip Budák, Externí dodavatel PR oddělení pro FTV Prima

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/24303/nezlomene-novy-film-lenky-klicperove/