Podle informací německého listu Tagesspiegel německá veřejnoprávní stanice má na nastávajícím veletrhu IFA 2017 prezentovat informační kampaň k ukončení satelitního vysílání kanálů ve standardním (SD) rozlišení. Tak chce stanice ARD vysvětlovat to, proč by měla v budoucnosti vysílat ze satelitu už jen programy ve vysokém rozlišení (HD).
Již nyní je podíl domácností s přímým satelitním příjmem HD programů asi 65 %. Důvodem je tlak komise pro poplatky KEF, která chce snížit příslušné finanční prostředky veřejnoprávním stanicím, aby se docílily úspory.
Ulrich Liebenow, provozní ředitel MDR a současně předseda produkční a technické komise stanice ARD, ve zprávě o stavu věci poukazuje na to, že satelitní technika se již od roku 2012 digitalizovala a většina uživatelů by technicky byla schopna rezignovat na SDTV. Avšak už při ukončení vysílání DVB-T bylo zřejmé, že mnoho konzervativních uživatelů bylo postaveno před hotovou věc.
Ze satelitu v Německu přijímá svou televizi nesrovnatelně více lidí. Přitom ukončení vysílání SD by pro ně znamenalo jen ztrátu stanic, nikoliv přijímací techniky. Termín ovšem ještě není na obzoru. Stanice ARD by zřejmě chtěla řešit problematiku opatrně, aby nikdo ani ten nejkonzervativnější uživatel,
"nenarazil". Současně se však dívají již do budoucnosti a přesně sledují vývoj v příštím vyšším standardu UHD, uvedl pan Ulrich Liebenow pro deník Tagesspiegel.
Situace u německých privátních stanic je jiná. Oproti veřejnoprávním poskytovatelům programu nešíří své stanice ve vysokém rozlišení bezplatně a nekódovaně, nýbrž na kódované platformě Astra HD+, jejíž příjem stojí 70 eur ročně. Zatímco všechny německé domácnosti se satelitním příjmem HD přijímají veřejnoprávní programy, platformu HD+ sleduje jen asi 17 %. Více než 80 % domácností se spokojí s bezplatnou, nekódovanou verzí SD privátních německých stanic na družici Astra.
K tomu lze dodat, že obě velké německé privátní televizní skupiny RTL a ProSiebenSat.1 byly německým spolkovým antimonopolním úřadem zavázány k tomu, aby pokračovaly ve svém nekódovaném satelitním šíření ve standardním rozlišení alespoň do roku 2022.
S využitím zdrojů: bey, Digitalfernsehen.de a Dr. Jörn Krieger, Infosat.de, volně upraveno a zkráceno