Už 26. února vypíná stávající DVB-T vysílání programů České televize v multiplexu 1 na Liberecku, a to z vysílače Ještěd. Zhruba o měsíc později potom vypne na tomto vysílači DVB-T vysílání hlavních komerčních televizních stanic. Přechod na DVB-T2 bude pokračovat do konce června 2020.
Jednu minutu před půlnocí 26. února dojde k vypnutí DVB-T vysílání programů České televize z vysílače Ještěd, a to na kanálu 43. Tyto programy ČT jsou označeny piktogramem. Diváci, kteří již nyní přijímají vysílání ČT v novém standardu DVB-T2 na kanálu 26, mohou být v klidu a přelaďovat nemusí. Všechny programy ČT v DVB-T2 jsou vysílány v HD kvalitě, což lze poznat podle symbolu HD, který je umístěn u loga programů ČT.
Diváci, kteří dosud přechod na nový standard televizního vysílání neřešili, budou potřebovat televizor nebo set top box, který umí toto vysílání přijmout. Jejich seznam najdou na webu www.dvbt2overeno.cz, kde jsou i veškeré další informace. Set top boxy pro příjem DVB-T2 vysílání se nyní dají pořídit i pod 500 Kč.
Na přechod musí být připraveny společné televizní antény na domech, které upraví odborná servisní firma. I jejich seznam je k nalezení na www.dvbt2overeno.cz.
Vysílání hlavních komerčních televizních stanic skupin Nova, Prima a Barrandov v DVB-T multiplexu 2 bude v regionu pokračovat do 30. března. Všechny ostatní komerční stanice budou v DVB-T sítí 3 vypnuty 26. dubna. Od 27. dubna tak bude možné z Ještědu naladit vysílání pouze v novém standardu DVB-T2.
Přechod na DVB-T2 pokračuje podle schváleného harmonogramu. Poslední DVB-T vysílače budou vypnuty do konce června 2020 na jihu Moravy, kdy bude televizní pásmo 700 MHz uvolněno pro nové mobilní sítě 5G. Platformu pozemního vysílání využívá pro příjem televize v Česku 60 % domácností. Většina diváků (90 %) již potřebné informace o změnách v televizním vysílání má. Pro příjem DVB-T2 je nutné, aby diváci měli set top box nebo televizor, který nový signál umí přijmout. V případě diváků v bytových domech, kteří pro příjem televizního vysílání využívají tzv. společné antény, je nutné rovněž provést úpravy v anténní soustavě. Tyto úpravy může zajistit specializovaná servisní firma.
Pozemní televizní vysílání pokrývá svým signálem více než 99 % domácností v ČR a pozemní televize je pro diváky jedinou bezplatnou platformou. Přechodem na DVB-T2 si tak domácnosti zajistí pokračování bezplatného příjmu všech nejsledovanějších televizních programů. Kmitočty pro pozemní televizní vysílání v DVB-T2 jsou státem garantovány nejméně do roku 2030.
Ve finálních DVB-T2 sítích budou vysílány tyto komerční televizní stanice: Barrandov TV, Barrandov Kino, Barrandov Krimi, Noe TV, Nova, Nova CINEMA, Óčko, Óčko STAR, Prima, Prima COOL, Prima LOVE, Prima ZOOM, Prima MAX, Prima KRIMI, CNN Prima News, Prima +1, Seznam TV, Šlágr TV, Šlágr 2, a Radio Proglas.
Všechny informace také diváci najdou na www.dvbt2overeno.cz.
České Radiokomunikace a.s. (CRA) jsou leaderem v poskytování digitální infrastruktury. Kromě vysílacích služeb se firma zaměřuje na propojování světa televize, rádia a internetu. Provozuje vlastní datová centra a svým zákazníkům poskytuje špičkový výpočetní výkon. CRA disponují vlastní optickou páteřní sítí a díky silné vysílací infrastruktuře mohou nabídnout zákazníkům i bezdrátové řešení, případně připojení blízkých lokalit pomocí optických vláken.
Petra Miterová, Tiskový mluvčí, Neopublic Porter Novelli
Anna Tůmová, Manažer marketingu a komunikace, České Radiokomunikace, 17. 2. 2020