Bol národom milovaný aj zatracovaný. Dodnes trvajú rozpory, ako na túto historickú osobnosť nazerať. Životný príbeh Andreja Hlinku vyrozpráva ďalšia dokudráma z cyklu RTVS Slovenský panteón už v nedeľu 7. februára o 20.30 h na Jednotke.
Po Antonovi Srholcovi, Jurajovi Jánošíkovi, Ľudovítovi Štúrovi a Jozefovi Gabčíkovi prichádza v novom spracovaní na televízne obrazovky Jednotky ďalšie meno slovenskej histórie - Andrej Hlinka. Možno najlepšie ho vystihuje jeho vlastný citát:
„Mňa nepremeníte! Mňa nezlomíte! Slovákom som sa narodil, Slovák som a Slovák budem! Do posledného dychu budem bojovať za sväté práva slovenského ľudu, za božské práva slovenského národa!" Dá sa však celý život človeka vyjadriť jedným citátom? Zisťovať to budeme už v najbližšej časti Slovenského panteónu.
Andreja Hlinku v priereze času si zahrajú skvelí slovenskí herci. Hlinku v mladšom veku si zahral mladý herec Divadla Jonáša Záborského v Prešove Matej Erby, staršieho Hlinku stvárnil skvelý herec Štefan Bučko a podobu Hlinku v najstaršom veku vzal na seba člen ochotníckeho divadla z Hlinkovej rodnej obce Černová pán Róbert Hatala, ktorý sa v minulosti venoval aj réžii divadelných hier tohto ochotníckeho divadelného súboru.
„Bol to človek z mäsa a kostí, veľmi uhrančivý a charizmatický, so svojimi kladmi aj zápormi - tak, ako to pri takýchto osobnostiach býva. Bol ale ochotný ísť na doraz, ochotný trpieť, za to, čo si myslel, ochotný sa postaviť ako osobnosť za svoje hodnoty a ochotný za ne znášať zlé a tvrdé dôsledky," hovorí o postave Hlinku herec Štefan Bučko.
„Je dôležité zisťovať proces, z akého bodu do akého bodu sa daná osobnosť dostala, čo všetko na to vplývalo a akým spôsobom sa v hraničných životných situáciách vedela táto osobnosť zachovať a čo potom na miskách váh prevažovalo - či to pozitívne alebo viac toho negatívneho," dodáva k dokudráme Slovenský panteón Bučko.
„Priamo pri nakrúcaní som stretol ľudí, ktorí sa venujú histórii a prezradili ďalšie zaujímavosti, ktoré som o Hlinkovi doteraz netušil. A to bolo úžasné. Stretnúť nových ľudí, objaviť nové krásne miesta pri Ružomberku a pracovať s profesionálnym, ale veľmi pozitívne naladeným štábom," pochvaľuje si nakrúcanie mladý divadelný herec Matej Erby.
Nakrúcanie najbližšie vysielanej časti z cyklu Slovenský panteón sa odohrávalo v Bratislave, v Ružomberku na bývalej fare, dnešnom Mestskom úrade, v Ľubochni, ale aj v Múzeu slovenskej dediny v Martine. Tvorcovia nakrúcali aj v Hlinkovom rodnom dome v Černovej a s pomocou približne šesťdesiatich členov černovského ochotníckeho divadelného súboru sa im podarilo na autentickom mieste zinscenovať aj scénu neslávne známej udalosti černovskej tragédie. Programom bude divákov tradične sprevádzať hlas Dušana Jamricha a moderátorské vstupy Štefana Chrappu. Zaujímavé informácie prinesú aj historik pedagogickej fakulty UK v Bratislave prof. PhDr. Róbert Letz, PhD. a historik SAV Matej Hanula, PhD..
Dokudrámu Andrej Hlinka z cyklu Slovenský panteón odvysiela RTVS na Jednotke už v nedeľu 7. februára o 20.30 h. Najbližšiu časť cyklu doplní na Jednotke po 21.20 h v dvoch častiach za sebou aj televízny film o osude slovenskej dediny v čase prvej svetovej vojny Živý bič. Všetky už odvysielané časti Slovenského panteónu nájdu diváci kedykoľvek aj v archíve na webe RTVS.sk.
Bratislava, 4. február 2021, Rozhlas a televízia Slovenska