Česká televize si připomíná šedesát let od vzniku brněnského televizního studia. Jeho vysílání odstartovala 6. července 1961 živým přenosem estráda Sedmikrásky nad Brnem, která u diváků sklidila velký úspěch. Kromě zábavních pořadů studio od svého vzniku nabízelo především zpravodajství, sportovní přenosy nebo folklorní relace. Důraz byl kladen i na tvorbu pro nejmenší – v moravské metropoli vznikla vůbec první televizní redakce pro děti u nás.
Dnes TS Brno patří k pilířům televize veřejné služby, jež vyrábí žánrově různorodé pořady pro všech sedm stanic České televize. V rámci jubilea nabídne ČT poslední červnový týden speciální program ve vysílání a výročí připomene i výstava v centru jihomoravské metropole.
„Brněnské televizní studio neodmyslitelně patří k vysílání České a dříve také Československé televize. Divákům po celé republice zprostředkovává nejen všechny důležité regionální události ve vysílání zpravodajské ČT24 i programu ČT1, ale také pestrou škálu seriálů, filmů či dokumentů,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a pokračuje:
„Velkým průkopníkem bylo brněnské studio v tvorbě pro nejmenší diváky, mezi vůbec nejoblíbenější pořady patřil Hip Hap Hop. Relace pro děti a mládež dodnes představují jeho nedílnou součást. A nutno zmínit ještě jeden fenomén, soutěž AZ- kvíz, která je na obrazovce nepřetržitě už téměř pětadvacet let.“Vysílání z největšího moravského města začalo v době, kdy významně stoupal počet majitelů televizních přijímačů a úměrně s tím i poptávka po programové nabídce. Pořadů rychle přibývalo, zpočátku zejména zpravodajských, zábavních a sportovních, byť vždy jen živě přenášených, protože studiu chybělo až do roku 1967 záznamové zařízení. Dnes má TS Brno ve svém archivu desítky tisíc pořadů a každoročně k nim přibývají další tituly. Stabilně vysoké divácké přízni se těší zejména pořady Dobré ráno, Sama doma nebo právě AZ-kvíz.
„V naší produkci aktuálně vzniká letošní vánoční pohádka České televize, diváci se mohou těšit na cyklus o technických památkách, točíme pokračování úspěšných cyklů Krotitelé dluhů, Putování s párou či Magické hlubiny,“ vyjmenovává část současné tvorby ředitel Televizního studia Brno Jan Souček a dodává:
„Připravujeme také dobrodružný seriál pro děti o přírodovědci a zakladateli genetiky Johanu Gregoru Mendelovi, od jehož narození uplyne příští rok dvě stě let.“Z provizorního studia pětapadesát let historieSvé vysílání zahájilo v pořadí čtvrté studio někdejší Československé televize 6. července 1961. V malém prostoru v centru Brna pracovali tehdy tři stálí zaměstnanci. Brněnská tvorba se záhy rychle rozrůstala a původně pronajaté dvě místnosti v mezipatře paláce Typos v dřívější Chorázově, dnes Jezuitské ulici, nestačily. Pro televizi se proto v budově postupně uvolňovaly další prostory a přibývaly i na jiných místech města – vysílalo se například z Dělnického domu v Brně-Židenicích nebo z činoherního studia JAMU.
Přestože měl palác Typos představovat pouze dočasné sídlo, než si televize postaví vlastní budovu, historie brněnského studia se v původně provizorních prostorech psala celých pětapadesát let. Stavba nového moderního zázemí televize v Brně-Líšni započala v roce 2014 a po šestnácti měsících se do ní od června 2016 přesouvalo všech 250 zaměstnanců TS Brno. Komplex nyní zahrnuje tři samostatná studia, z nichž jedno je vyhrazeno pro zpravodajství, v dalším vznikají studiové pořady a největší, s plochou 330 metrů čtverečních, nabízí prostor pro dramatickou tvorbu.
Výročí oslaví studio na obrazovce i výstavouJubileu věnuje Česká televize prostor ve vysílání poslední červnový víkend. Odstartuje už v pátek 25. června speciálem Dobrého rána na Dvojce. Následující den, v sobotu 26. června v podvečer, otestují znalosti brněnské televizní historie moderátoři Eva Machourková a Aleš Zbořil u Zuzany Slavíkové, Pavla Zedníčka, Michala Isteníka a Josefa Poláška v narozeninovém dílu AZ-kvízu. Ve večerních hodinách se poté diváci Jedničky mohou těšit na premiérovou Manéž Bolka Polívky s hosty Jitkou Čvančarovou, Pavlem Liškou, Pavlem Zedníčkem nebo s artisty z Cirku La Putyka a diváci ČT art na finále soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku přenášeného živě z Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice.
Šedesáté výročí regionálního studia připomene současně i výstava fotografií v centru Brna. Ta v průběhu června odstartovala na náměstí Svobody a během léta se postupně přesune také na Moravské a Malinovského náměstí.
Karolína Blinková, tisková mluvčí České televize, 23. 6. 2021