Telekomunikační satelit SES-17 dokončil své testy výkonu v objektu firmy Thales Alenia Space v Cannes ve Francii. Dne 22. 9. 2021 bude nová družice připravena k přesunu na kosmodrom společnosti Arianespace v Kourou ve Francouzské Guayaně. Dne 1. 9. 2021 o tom informoval lucemburský satelitní provozovatel SES. Dne 22. 10. 2021 bude satelit vynesen do vesmíru nosnou raketou Ariane 5 (let VA255).
SES-17 je konstruován s velmi vysokou propustností na geosynchronní oběžné dráze, aby poskytl pokrytí signálem v pásmu Ka v Severní Americe, Jižní Americe, v regionu Atlantiku a Karibiku. Satelit bude umístěn na oběžnou dráhu 67° západně. Vychází vstříc poptávce po rychlém a flexibilním datovém připojení v oblasti letectví, námořní dopravy, firem a úřadů, urychluje cíle digitalizace regionu a přispívá k přemostění digitálních rozdílů. Pro komerční lety je satelitní provozovatel z Betzdorfu hrdý na to, že může spolupracovat se svým klientem, Thales Avionics.
Satelit má téměř dvě stě úzkých svazků v pásmu Ka (Ka Band Spotbeams), jejichž výkon je dynamicky přizpůsobován změněným požadavkům pro klienty. Je také prvním satelitem společnosti SES s plně digitální užitečnou zátěží, poháněný moderním digitálním transparentním procesorem (DTP), který umožňuje disponovat mnohem větší flexibilitou a efektivitou než dosud.
Vypuštění družice SES-17 je prvním krokem při integraci naší vícenásobné satelitní flotily GEO MEO (Multi Orbit GEO MEO), aby byla vytvořena interoperabilní síť. Satelit SES-17 a konstelace MEO (Medium Earth Orbit - střední oběžná dráha země) s názvem O3b mPOWER společnosti SES využívá oba software ARC (Automatic Resource Controller - automatický ovladač zdrojů). Software byl speciálně vyvinutý, aby byla využita flexibilita digitální užitečné zátěže a v případě požadavku (klienta) soustředěn výkon v určitých svazcích.
Provoz bude navíc plynule přepínán mezi družicí SES-17 a satelitní konstelací O3b mPOWER, když budou určené klientské aplikace v určitém segmentu vyžadovat nižší latenci (zpoždění). Klienti výletní plavby budou prvním segmentem, který může z toho profitovat.
S využitím zdroje: Infosat.de, 14. 9. 2021, volně upraveno a zkráceno