V poslednom období sa vytvára vo verejnosti – sčasti neúmyselne, sčasti zámerne - obraz, že športová Trojka STV je zbytočný okruh, ktorý vysiela iba reprízy a monoskop. Takisto sa pejoratívne spomína vysielanie argentínskej ligy a vraj neaktuálny program, ktorý má byť argumentáciou na podloženie oných tvrdení...
Faktom však je, že okrem zápasu Arménsko - Slovensko, na ktorý STV nezískala práva, Trojka v poslednom období odvysielala všetky aktuálne svetové športové podujatia v hlavných olympijských športoch, ako je kanoistika, vodný slalom, basketbal, volejbal, gymnastika, atletika či cyklistika, k tomu zápasy futbalovej reprezentácie, play-off i hlavnej fázy Ligy majstrov a Európskej ligy UEFA, atď.
Mimochodom, STV zakúpila argentínsku ligu až po tom, ako bola neúspešná pri snahe získať práva na anglickú, španielsku, taliansku, nemeckú a holandskú ligu. Jediná voľná liga na trhu bola práve táto juhoamerická, mimochodom liga z krajiny Diega Maradonu, a dvojnásobných majstrov sveta. Len na ilustráciu, celá sezóna argentínskej ligy, t.j. 38 zápasov a 38 zostrihov, stála toľko ako zopár prenosov z domácej Corgoň ligy!!!
Odhliadnuc od toho, že kvôli neutešenej finančnej situácii bola STV nútená obmedziť vysielanie a výrobu športového programu (preto ten monoskop na Trojke počas dopoludnia a skorého popoludnia) a od toho, že reprízy sú bežnou súčasťou všetkých športových TV staníc v čase, keď sa na športoviskách nič nedeje, sústreďme sa na údajnú „zbytočnosť“ tejto programovej služby.
Za niečo viac ako 2 roky existencie Trojky (od 8.8.2008 do 30.9.2010, t.j. za 783 dní) sa iba na tomto samotnom športovom okruhu STV odvysielalo 11 955 hodín športového programu (priemerne 15,26 hodín denne), z toho 4 686 hodín premiér! V tejto štatistike nie je zahrnutý objem športového programu vysielaný v uvedenom období na Jednotke a Dvojke.
Za obdobie piatich rokov pred vznikom Trojky (2003-2007) sa v STV odvysielalo celkom 4 621 hodín športového programu. Išlo pritom o obdobie, v ktorom sa o.i. uskutočnili 2 olympijské hry (OH 2004 Atény, ZOH 2006 Turín), MS vo futbale 2006, ME vo futbale 2004, a 5 svetových šampionátov v hokeji. Aj tu je jasne viditeľný obrovský nárast športovej televíznej ponuky divákovi STV.
Len v roku 2010 STV vďaka existencii samostatného športového okruhu mohla odvysielať všetky zápasy MS vo futbale v priamych prenosoch a prakticky kompletný program MS v hokeji a ZOH. Ak by existovala iba alternatíva Jednotky a Dvojky, takýto rozsah vysielania a v priamych prenosoch by nebol možný.
Vznikom Trojky dostali v roku 2008 diváci bezprecedentnú ponuku prenosov a programov zo športových podujatí, ktorú im žiadna iná televízna stanica vysielajúca z územia Slovenska dovtedy nepriniesla. Okrem toho, Trojka po prvýkrát na Slovensku vysielala v HD kvalite - takto divákom ponúkla prenosy z OH 2008 a ZOH 2010 a z MS 2010 vo futbale.
Len na ilustráciu: kým za dva roky pred vznikom Trojky (2006,2007) boli v Slovenskej televízii 3 (slovom tri!) prenosy z hádzanej, a 3 (slovom tri!) prenosy z basketbalu, po vzniku Trojky videli diváci 101 prenosov z basketbalu a 100 z hádzanej.
Okrem tradičných športov STV po prvýkrát v histórii priniesla na televízne obrazovky prenosy z florbalu a futsalu, po niekoľkoročnej prestávke sa objavil domáci stolný tenis, judo, plávanie, box, vzpieranie, zápasenie, kulturistika, tanečný šport, bojové umenia a pod.
Žiadna porovnateľná stanica, dostupná na území SR, nepriniesla tak ako Trojka v jednom roku prenosy zo všetkých najväčších podujatí, ako sú MS či ME z hlavných športov – futbal, hokej, atletika, plávanie, hádzaná, basketbal, kanoistika, vodný slalom, krasokorčuľovanie, zjazdové a klasické lyžovanie, biatlon, automobilizmus, vzpieranie.
Sledovanosť Trojky od jej vzniku neustále rástla. Kým v prvom roku jej celodenný podiel i podiel v prime time bol 0,2% (vysielala však iba 7 hodín denne) v roku 2009 bol celodenný podiel 1% a v prime time 0,9%. Za Za 1.- 3.štvrťrok tohoto roku stúpol celodenný podiel Trojky na 1,8% a podiel v prime time na 1.7% (pritom od polovice augusta opäť vysielame iba v skrátenom režime).
Niekto by mohol povedať, že oproti sledovanosti veľkých plnoformátových televízií ide o zanedbateľné čísla. Lenže pri porovnaní s ostatnými stanicami obdobnej, teda monotematickej programovej služby, ako napr. šport alebo spravodajstvo, sú takéto výsledky obvyklé, nehovoriac o tom, že v čase veľkých športových udalostí sa sledovanosť Trojky dostávala aj na úroveň plnoformátových staníc.
Trojka bola a stále ešte je konkrétny a veľmi výrazný príspevok Slovenskej televízie k podpore slovenského športu , ktorý sa tak po rokoch opäť objavil pred televíznym divákom v takmer celej svojej škále. Veď okrem prenosov priniesla množstvo spravodajských relácií , publicistických a dokumentárnych programov, v ktorých dominoval slovenský šport takmer vo všetkých odvetviach.
Divák si odrazu uvedomil, že existujú aj iné športy ako futbal, hokej či tenis a presvedčil sa, že ak sa pre talenty u nás doma vytvoria podmienky, potom môžeme dúfať v medaily aj na ďalších olympijských hrách, svetových a európskych šampionátoch. Ale to si musel všimnúť aj divák iných slovenských televízií, pretože nebolo prakticky týždňa, aby sa v športovom spravodajstve niektorej z komerčných televízií, neobjavili zábery z vysielania Trojky s jej logom a už známym titulkom „So súhlasom STV“.
Takže aby všetci diváci na Slovensku vôbec niektoré športové podujatie (vrátane OH, ZOH, MS vo futbale i hokeji atď. ) mohli vidieť aspoň v spravodajstve, najprv ho musela zakúpiť STV a pre komerčné TV stanice v SR ho poskytnúť bezodplatne, ako určuje legislatíva!!!
Po zániku Trojky sa objem športovej ponuky na zvyšných dvoch okruhoch STV dostane v lepšom prípade na úroveň , na akej bol pred 8.8.2008. Je očividné, že toto množstvo športového programu sa jednoducho fyzicky „nezmestí“ do vysielacej schémy Dvojky či Jednotky, a musí sa z neho ubrať.
Doplatia na to najmä naše domáce športové súťaže, napr. v palubovkových športoch: zmiznú pravidelné prenosy z ich líg, na obrazovku sa možno raz za rok alebo ešte zriedkavejšie dostanú prenosy z tzv. menšinových športov, ďalšie sa stratia na mnoho rokov alebo navždy.
Šport – okrem množstva objemu – je z televízneho hľadiska špecifický najmä tým, že televízia nemá možnosť ovplyvniť zaradenie tohto programu do svojej vysielacej schémy podľa svojej vôle a potrieb, tak ako v prípade filmov a iných programov. Preto bude neustály „boj“ medzi potrebou aktuálne zaradiť športový prenos do vysielania a stabilnou vysielacou schémou „klasických“ okruhov STV. Ak napr. naše mužstvo postúpi a budeme chcieť jeho zápas vysielať na Jednotke či Dvojke z večera na ráno , alebo aj z hodiny na hodiny vypadne film alebo relácia pre iného, ako športového diváka .
Je isté, že slovenský televízny športový divák prežije aj bez Trojky. Ale je isté aj to, že až po jej zániku si uvedomí, o čo všetko prišiel.
Stanislav Štefánik, intendant Trojky STV, uverejnené na Medialne.sk, 15. 10. 2010