Kabelové televize versus televizní divák, aneb moje zkušenosti s kabelovými společnostmi
|
Tiskové zprávy společnosti UPC a jejich polemiky či případné slibování mne přivedly k napsání tohoto příspěvku, ve kterém bych se s vámi rád podělil o své opačné zkušenosti. Nejen s tímto kabelovým operátorem, ale i se společnostmi InterCable a TesLitvínov (nyní TESMedia), a mnoha dalšími…
Společnost UPC, jak známo, se nám všem zapsala do vědomí při až skoro monopolním vstupu na český trh kabelových televizí odkoupením většinových podílů dominantních kabelových operátorů jako Kabel Plus a.s. a Kabel NET s.r.o.. Již dříve koupila společnost Codis prostřednictvím Dattel – Kabel a.s., ve které se později stala výhradním vlastníkem. O daňových odpisech a financování dřívějších kabelových operátorů společností UPC před a po odkoupení se může jen spekulovat - vydalo by to na samostatný článek. Společnost má většinový podíl na trhu v Praze, kde naštěstí konkurenční prostředí vytváří TESMedia a.s. (dříve TesLitvínov s.r.o.), bohužel ne však všude.
Tak to bylo trochu historie o nástupu společností, které tak dobře známe a kterým měsíc co měsíc platíme nějakou tu korunu českou či slovenskou. V začátcích těchto společností jejich obchodní ředitelé a obchodní zástupci přesvědčovali majitele a správce domů, nebo jejich obyvatele, ke správě jejich společných televizních antén (dále jen STA). Na obvodních nebo městských úřadech slibovali jak ze střech a balkonů zmizí ohyzdné parabolické a terestrické antény. A tak vznikaly různé „výhodné smlouvy“ pro kabelové operátory. Výhodné v dané chvíli i na první pohled pro uživatele STA, případně i zastupitele měst nebo městských obvodů či správcovských firem. Ovšem nikoliv do vzdálené budoucnosti, protože nikdo již nečetl dodatky drobným písmem na konci smluv či je ani číst neměl nebo nechtěl. K tomu jak se dělaly smlouvy bych podotknul to, že při mé práci na anténách jsem se často (a nejen tehdy ale i dnes) setkával s tím, že zdánlivé závady pro uživatele STA zejména v panelových domech byli rázu odborného zásahu do tohoto STA. Např. odpojením od zásuvky 220V, nebo vytažením konektorů kabelů od antén, až po rozladění měničů, vyjmutí pojistek ze zdroje elektrického proudu, případně odcizení celé základny STA.
Soukromé antény mizely ze střech do popelnic ale i jinam s důkladností až zarážející a divák zvyklý dívat se na svůj pořad hledal náhradu jinde. Kde? To není nutno snad ani psát. Dozajista si pamatujete, že váš rozpis nájemného obsahoval i položku nákladů na STA a jednalo se o několik korun. Pak byly uzavřeny smlouvy a přišli ke slovu kabeloví operátoři. Ceny se změnily na zatím desetikoruny, ale rozvody STA však nikoliv. Přitom v domech (nejen na severní části Prahy, kde bydlím a tedy situaci velmi dobře znám) se třeba i jeden rok až dva po převzetí STA kabelovým operátorem vůbec nic nezměnilo, ale pouze za vyšší úhradu bylo divákovi předloženo to co dříve. Potom přišel druhý krok ze strany kabelových TV. Ve vašich domech začal nepořádek, vrtání a na chodbách se začaly tahat kabely. Chodili obchodní zástupci (zejména po různých poruchách STA) a když jste podepsali smlouvu, za pár dnů jste se za přijatelný nízký peníz koukali na vytoužené programy od vašeho kabelového operátora. A tím jste se nenápadně stali rukojmím kabelové TV. Montéři vytahali staré koaxiální kabely, případně i lišty, ale (přišlo vám to tenkrát určitě divné, že) vytáhli jeden nebo dva kabely, ale nových tam přibylo o moc víc.
A to je o těch rukojmích! Vašemu správci, majiteli domu a kabelovému operátoru se totiž tímto zdařil geniální tah. Původní STA bylo zrušeno bez náhrady a nové připojení bylo plně v moci kabelové televize! Vysvětlení je jednoduché. Vaše nová kabelová TV zásuvka byla připojena k rozvodu kabelového operátora přímo jediným kabelem, nezávislým na vašich sousedech nad vámi, nebo pod vámi. To umožňuje kabelové televizi v případě neplacení či vzpírání se odpojit pouze vaši TV zásuvku. To u původního rozvodu možné nebylo. Při tehdejších cenách se vám to asi nezdálo divné a ani jste nepřemýšleli o nějakém odpojení. Dnes však lamentujete na současnými cenami za tyto služby! Technicky je to o tom, že ze zákona má vlastník nebo správce domu povinnost zajistit signál plošně šířených TV - tedy ČT1, ČT2, Nova, Prima a (pozemně vysílané) Galaxie, pokud se zrovna nesoudí. Dále rádia a to celoplošná, ale i lokální, příslušná k danému místu. Nelze si tedy vynucovat v Praze ostravská lokální rádia, byť by to bylo zajímavé zpestření nabídky. Bohužel v domech kde, jak jsem psal, je STA zničeno od kabelového operátora, se určitě dozvíte, že vše je v souladu s „výhodnou smlouvou“ a STA je zrekonstruováno a vše je tedy v naprostém pořádku. V tomto případě vlastní rozvod lze obnovit, ale za podstatně vyšší náklady než v domech kde jsou kabelové rozvody instalovány zvlášť a STA je zachováno v původní podobě. Pokud se vlastník domu (správce domu zpravidla nemá důvod, protože má „výhodnou smlouvu“) rozhodne k rekonstrukci nebo instalaci STA, nastanou problémy.
Prvním problémem je to, že nikdy neběží současně na kmitočtech domácího rozvodu stejné pořady, jako na kabelovém. Přestože je nový STA rozvod udělán dobře a tzv. těsní, což se nedá říci o všech rozvodech kabelových operátorů, začne se kabelový operátor vymlouvat, respektive žádat o vypnutí nového rozvodu z důvodu rušení. Vypínat není třeba a je dobré doporučit, aby si kabelový operátor provedl měření těsnosti svého rozvodu. Netěsnost rozvodu poznáte např. i tak, že televizor přijímá televizní signál poblíž rozvodu. Například na přenosném černobílém televizoru Merkur lze přijímat televizní signál z STA rozvodu v domě kde bydlím asi 5-10 metrů od tohoto domu na volném prostranství ve velice dobré kvalitě obrazu i zvuku.
Druhým bývá cena rekonstrukce. Instalace částky bývají vysoké a někomu se tato investice může zdát zbytečná. Začne přemýšlet o některé zdánlivě výhodnější nabídce kabelových operátorů - jako je čtyř programová nabídka za 50,- Kč. O které ale musíte vědět, protože je pro kabelového operátora „nevýhodná“ a nikdy Vám ji nenabídne sám od sebe. Na rozdíl od nabídky na 10 programů, kde je navíc v češtině TV3, Galaxie, Inko kanál a několik zpravidla terestrických programů ze sousedního státu za 148,- Kč (v Praze). Toto řešení je ale zcestné, protože když vezmete orientační cenu 100 000,- Kč na nejlevnější STA pro asi 20 bytů a celé to propočítáte, zjistíte, že investice se vrátí sice ne hned, ale vrátí se. Je zde i možnost kombinace příjmu satelitů a to jak digitálních, tak analogových, včetně pozemních vysílačů a rádií. Výhoda je, že jste takzvaně ve vlastním a nikdo do budoucna po vás už nic nechce. Snad kromě autorských poplatků, které nejsou nijak velké. Technologie jsou i u nejlevnějších natolik osvědčené a vyzkoušené, že zařízení je vlastně bez údržbové a mnohdy i několik let o něm nevíte, pokud se nedějí nějaké změny ve vysílání.
Závěrem dodám, že v dnešní době, kdy poplatky kabelových operátorů jsou dávno nepodobny tomu co bylo slibováno, a většina lidí uvažuje o připojení zpět k STA, je domovní rozvod zpravidla rozkraden, poškozen nebo neodpovídá normám. V horším případě je dokonce zrušen a nahrazen kabelovým operátorem. Zde je to opravdu špatné, znám spoustu lidí, kteří mají individuální anténu v panelovém domě a mám obavu, že při stávající cenové politice budou individuální antény přibývat. Navíc se najdou tací majitelé a správci domu, kteří prosazují místo ochrany nájemníka své „výhodné smlouvy“ a pohrozí vám sankcemi jen při vystrčení antény na balkon. Místo toho aby dodrželi zákon a zprovoznily vlastní STA. No a pokud bydlíte ještě v místě ze špatným signálem, tak jste v nezáviděníhodné situaci. Stačí pozorovat domy na sídlištích kde bydlí střední vrstva lidí a je smutné, jak díky „výhodným smlouvám“ bude na střechách a balkonech za chvíli více antén, než bylo kdykoliv jindy předtím.
Také není nutné diskutovat nad zvláštnostmi, anebo nevýhodami některých smluv. Příkladů se najde jistě mnoho, počínaje sankcemi ze strany operátora při odstoupení od smlouvy ze strany vlastníka objektu, přes nevýhodné či bezplatné odběry energií a nájmy, a konče finančními náhradami ze strany vlastníka objektu při malém počtu uživatelů. V praxi jsem se setkal s takovou smlouvou, že když zákazník (uživatel bytu v objektu vázaném touto smlouvou) odstoupil od své smlouvy s kabelovým operátorem, tak tím, že odstoupil a přestal platit, vznikla kabelovému operátoru ztráta a tu pak platí vlastník objektu. Tuto ztrátu vám samozřejmě nakonec dá do nájemného, takže nekoukáte a platíte stejně…
Pokračováním článku bude moje zamyšlení nad cenovou politikou kabelových operátorů a jejími nepřímými důsledky jak na diváka, tak i na kabelového operátora…
|
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/5086/kabelove-televize-versus-televizni-divak-aneb-moje-zkusenosti-s-kabelovymi-spolecnostmi/
|
|