Pomohou rozvoji DVB-T u nás kmitočty ČT2?
|
Na stránkách www.rrtv.cz se objevila studie firmy TESTCOM mapující možnosti a varianty přechodu na DVB-T pomocí postupného vypínání některých analogových vysílačů sítě ČT2 a nahrazování je digitálními s ekvivalentními (mezinárodně smluvenými) výkony.
Síť ČT2 byla vybrána pro to, že pro vyhraněný okruh diváků ČT2 investice do nákupu set top boxu nebude představovat vážnou překážku (např. v roce 1970 konvertor na 2. program stál 1000 až 1200 Kčs při průměrném platu 1946 Kčs, současná cena nejjednoduššího set top boxu je v Německu cca 200 €, to je přibližně 6200 Kč, což je méně než polovina průměrného měsíčního platu v ČR, který v roce 2001 byl 14642 Kč).
Studie počítá s vysílači s ERP nad 1 kW (výkony pod 1 kW nejsou kvůli nepatrnému pokrytí vhodné), se stávajícími vysílacími středisky i na vysokých kótách s možností doplnění dokrývačů (dokrytí zastíněných míst). Studie se zabývá variantami konverze jak podle jednotlivých krajů (nynějších 14 nebo bývalých 7) tak i podle 7 optimalizovaných oblastí. Jsou také uváděny postupné fáze konverze, kdy by přecházely vybrané vysílače ČT2 na digitální provoz.
V první 1. fázi uvádí 9 základních vysílačů (např. Cukrák K53), 2. fáze 12. základních vysílačů (např. Praha – město K41) a 3. fáze zbylých 5 stanovišť (např. Votice – Mezivrata K56).
Konverzí vysílačů s ERP nad 1 kW lze realizovat prakticky dvě a půl celoplošné sítě DVB-T. Při fázi 1 je možné realizovat jednu kvalitní (nejlépe veřejnoprávní) celoplošnou síť DVB-T (minimálně 84% obyvatelstva) a přitom zachovat celoplošnou analogovou síť ČT2 na úrovni pokrytí 75% obyvatelstva. Studie je doplněna mapkami pokrytí analogového i digitálního jak pro různé varianty, různé sítě a také i pro jednotlivé konkrétní vysílače.
Zpracovatelé studie mimo jiné navrhují také co nejdříve oficiálně zavést DVB-T v ČR a zabezpečit pro tuto konverzi příslušnou legislativu. Z mezinárodního hlediska je možné k této konverzi na síť digitální přistoupit prakticky okamžitě, bez mezinárodní koordinace kmitočtů, konečné obhájení stávajících přídělů a jejich využití pro digitální vysílání potvrdí až regionální konference pro revizi stockholmského plánu. (Pozn. plánovaná pravděpodobně v roce 2005).
Příště ve 4. části seriálu Rozvoj DVB-T a DAB v některých evropských zemích: TP EmiTel zjišťuje v Polsku překážky služby DVB-T
|
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/5161/pomohou-rozvoji-dvb-t-u-nas-kmitocty-ct2/
|
|