Rozvoj DVB-T a DAB v některých evropských zemích - 7.část - Zahájení DVB-T v Berlíně
|
Berlíňané mohou nyní sledovat 12 terestrických analogových televizí a v blízké budoucnosti dokonce dvojnásobek! To však už nelze zabezpečit bez digitalizace. A tak původní projekt, kdy měla pozemní digitální televize zahájit své vysílání v Berlíně a Braniborsku pouze s jedním kanálem a čtyřmi programy doznává změny.
Broadcaster TV.Berlin byl letos postaven před problém: po výběrovém řízení už nebude mít 5. kanál VHF pro analogové vysílání. Již v této době tam totiž Mediální ústav Berlín-Braniborsko (MABB) umístí další multiplex digitální pozemní televize DVB-T a nikoliv, jak původně plánoval, až v létě příštího roku. Po následné reorganizaci vysílačů Berlín a Braniborsko by mohly být vysílány na této VHF frekvenci veřejnoprávní programy, tedy ARD, ZDF, ORB a SFB1, a sice v obvyklé šířce pásma VHF 7 MHz. Kanály v pásmu UHF jsou naproti tomu „široké“ 8 MHz. Vhodné prostředky pro digitální vysílací techniku musí být nyní upřednostňovány a proto je podmínkou očekávané ukončení počátečního otálení (spíše technické než administrativní) u všech televizí.
„Zapnutí digitálního výkonného vysílače nelze provést bez vypnutí analogového“, řekl nedávno pan Uwe Hense, obchodní vedoucí Společnosti na podporu šíření vysílání (GARV), během informační obchodní prezentace firmy Nokia, které se zúčastnilo vedle přednášejících asi 300 obchodníků z regionu. Mediální ústav MABB se dne 13. února dohodl s provozovateli programů ARD, ZDF, ORB, SFB, Pro7, Sat.1 a RTL Television na zahájení přechodu na DVB-T v „Úmluvě k přechodu na digitální televizní přenos v oblasti Berlína-Postupimi“, že v létě příštího roku má být klasický způsob šíření televize prostřednictvím pozemních analogových vysílačů zcela přeměněn na digitální přenos. Výkonný vysílač na 44. kanálu, který je v současné době ještě využíván analogově televizí Pro7, by měl být již k 1. říjnu 2002 k dispozici rovněž televizním programům Sat.1, RTL a RTL2 pro digitální vysílání, potom ovšem budou vysílány v digitálním provozu s výkonem až 140 W (zatímco během experimentálního vysílání jen s výkonem 1 nebo 5 W).
Začátek druhé fáze je stále ještě předpokládán k 1. únoru 2003. Potom má být vysíláno výkonnými vysílači dohromady šest multiplexů s 24 programy: dva obdrží ARD a po jednom ZDF, RTL,Pro7 a SAT.1. Možnost digitálního šíření také dostanou nezávislí soukromí provozovatelé. Přesto televize ARD, ORB, SFB, ZDF, FAB a BBC mají nadále vysílat současně i analogově. Analogové vysílání pokračuje na vysílačích s malými výkony a je omezováno až do doby výstavy rozhlasu v roce 2003.
Potom by červené tlačítko, kterým bývalý kancléř Willy Brandt spouštěl dne 25. srpna 1967 barevnou televizi systému PAL, mohlo být použito k vypnutí analogu!
pokračování příště
Zdroj: Rainer Bücken, rfe /radio fernsehen elektronik/ č. 9/2002, Verlag Technik, Berlín, přeložil: Petr Miklík
|
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/5170/rozvoj-dvb-t-a-dab-v-nekterych-evropskych-zemich-7-cast-zahajeni-dvb-t-v-berline/
|
|