V našem seriálu, mapujícím rozvoj digitálního vysílání v některých zemích starého kontinentu, dnes zamíříme k našemu severnímu sousedovi. Tamní Regulační úřad pro pošty a telekomunikace URTiP připravil dvě varianty zavedení DVB-T.První varianta předpokládá současný provoz nynějších analogových a nových digitálních vysílačů. Analogové vysílače se budou vypínat až v případě příslušného nasycení trhu digitálními boxy.
Druhá varianta předpokládá urychlené zavádění digitálního vysílání při současné konverzi nynějších analogových na digitální kanály. Úřad předpokládá celkem 7 multiplexů, v každém bude 4 až 5 televizních programů. Dva multiplexy by získala veřejnoprávní televize.
Úřad uvažuje i o délce přechodného období při zavádění digitálního a omezování analogového vysílání.
Vysílatelé se na změnu způsobu vysílání dívají s nedůvěrou, zejména kvůli nákladům, které by museli uhradit. Infrastruktura, nutná pro první dva multiplexy, by podle odhadu úřadu přišla na 100 miliónů EUR.
V budoucnosti se však může ukázat, že udržet analogovou televizi bude dražší než provoz DVB-T. Důležitou je i otázka boxů DVB-T pro 12,5 miliónů polských domácností. Bude se muset vyřešit i otázka sdílení systému velkým počtem vysílatelů. Kdy a v jaké podobě se DVB-T zavede bude záviset na rozhodnutí polské vlády, v budoucnosti je ale zavedení digitální technologie nevyhnutelné.
Zdroj: Marcin Wypychowicz, www.medialink.pl, volně upraveno a zkráceno