Česká televize (ČT) chce zlepšit vybírání koncesionářských poplatků, které tvoří asi 65 procent jejích příjmů. Potřebuje k tomu ale úpravu související legislativy, která by jí umožnila poplatky účinně vymáhat. Na zasedání poslanecké mediální komise to řekli zástupci ČT. Právě zefektivnění výběru poplatků je jeden ze způsobů, jakým by mohla televize zlepšit hospodaření, upozornilo několik členů komise vedení ČT.
Podle vedoucí útvaru televizních poplatků Evy Dubové je ve většině zemí způsob výběru podobný jako v Česku. Důležité ale podle ní je, jakou má televize možnost odhalit takzvané černé diváky, kteří své přijímače nepřihlásí.
ČT již dříve uvedla, že na černých divácích televize při současném měsíčním poplatku 75 korun ztrácí stovky milionů korun. Dluhy evidovaných plátců zpravidla činí něco kolem deseti či dvaceti milionů. Roční příjmy televize se pohybují v částkách kolem čtyř miliard korun.
V řadě zemí odhalují utajené majitele televizorů inspektoři, kteří obcházejí domácnosti. To ale v tuzemsku podle Dubové zřejmě nebude vhodné. Další možností je hledání nepřihlášených televizorů prostřednictvím speciálního vozu. Jinde zase mají kabelové televize povinnost udávat údaje o abonentech. V Británii, zemi úspěšné BBC, mají všichni prodejci televizorů povinnost oznamovat údaje o lidech kupujících televizní přijímač. Je také možné čerpat data z evidence obyvatel, což je v tuzemsku podle Dubové vzhledem k vysoké vybavenosti domácností televizory vhodný způsob.
Na zákonodárcích ale je, aby stanovili sankci za nepřihlášení televizoru a hlavně zakotvili její vymahatelnost, dodala vedoucí.
Podle vlastního přibližného odhadu Dubové, který vychází z dat Českého statistického úřadu, je v tuzemsku asi 390.000 domácností. Část domácností ovšem spadá do kategorie žijící z méně než 1,4násobku životního minima. Právě tyto domácnosti jsou ze zákona od placení poplatků osvobozeny. Podle Dubové je tento koeficient ve srovnání s jinými zeměmi vysoký.
Televize také do budoucna počítá se zavedením systému, který jí umožní vybírat poplatky bez prostřednictví České pošty. Té nyní připadá částka vždy 3,10 koruny. Od konce roku 2002 nabízí ČT domácnostem bezhotovostní platby a přihlašování poplatků přes internet.
Koncesionářské poplatky se nezvýšily od roku 1997. Jejich nárůst na 95 korun, který předpokládala vládní novela zákona, by ČT přinesl podle managementu ročně asi 790 milionů korun do asi čtyřmiliardového rozpočtu. Projednávání novely ale dnes komise odložila. Tentýž osud potkal také návrh na zvýšení reklamního limitu z jednoho na tři procenta vysílacího času. Takové zvýšení reklamy by ČT přineslo asi 250 milionů korun, uvedlo vedení televize.
Mediální komise naopak rozhodla o vytvoření pracovní skupiny, která by se měla zabývat případným spojením ČT s Českým rozhlasem a variantou nulového reklamního času ve veřejnoprávních médiích.
Zdroj: ČTK, www.ihned.cz, 14.11.2003