Mediálny výbor NR SR v piatok neuzavrel ani rozpravu o novom zákone o Slovenskom rozhlase, pričom počas nej poslanci opozície opustili rokovaciu sálu na protest proti porušeniu základných demokratických práv.
"Nediskutuje sa o tom, čo sa hovorí, ale kto hovorí," tvrdí poslanec za Smer Dušan Čaplovič, ktorý odchod navrhol ako protest proti uprednostňovaniu záujmov koalície. Tak ako k návrhu zákona o STV, aj k vládnemu návrhu zákona o SRo bolo vznesených 47 pozmeňovacích návrhov, prevažne zo strany koaličných poslancov.
Ústredný riaditeľ SRo Jaroslav Rezník i predseda rady SRo Vladimír Talian nesúhlasia s tým, aby boli Symfonický orchester SRo i Odbor mediálneho výskumu v zákone vypustené z hlavných činností inštitúcie. Rozprava by mala pokračovať o týždeň.
Nový zákon o SRo by mal zefektívniť hospodárenie, kontrolu a riadenie verejnoprávneho rozhlasu s cieľom zvýšiť kvalitu programu a konkurencieschopnosť rozhlasu. Preto v novom návrhu zákona MK SR nanovo definuje poslanie a hlavné úlohy SRo, špecifikuje možnosti podnikania rozhlasu a rieši prevod majetku štátu, ktorý sa nachádza v správe SRo, do jeho vlastníctva. Podobne ako u STV ministerstvo navrhlo zmenu voľby Rozhlasovej rady, generálneho riaditeľa a vyčlenenie istého majetku SRo z exekúcie.