Rozhlasová rada vyjadrila znepokojenie nad výrazným poklesom počúvanosti najdôležitejších publicistických a spravodajských relácií Slovenského rozhlasu.
Ide predovšetkým o prvý vysielací okruh - Rádio Slovensko, ktoré v období od novembra 2001 do mája 2003 podľa uznesenia rady zaznamenalo v prípade publicistiky pokles o viac ako 40 % z jej pôvodných poslucháčov a v prípade spravodajstva o viac ako 30 % z pôvodných poslucháčov týchto relácií. Ivan Sečík vedúci Odboru mediálneho výskumu SRo však namieta, že ide o absolútne čísla, ktoré sa nedajú takto všeobecne interpretovať. „Nepopierame, že Rádio Slovensko zaznamenalo pokles, ale reálne ide o 5-7 % populácie SR a došlo k tomu z rôznych príčin. Pre mladú generáciu sú napríklad zdrojom spravodajských informácií komerčné rádiá a vážnym konkurentom pre žurnál Rádia Slovensko je aj vysielanie spravodajskej televízie TA3,“ povedal Ivan Sečík.
Podľa dnes už odvolaného šéfredaktora okruhu Rádio Slovensko Karola Farkašovského je pokles počúvanosti verejnoprávnych médií všeobecným javom vo svete a pripisuje to objektívnym aj subjektívnym príčinám (bližšie v januárovom vydaní Stratégií). K prirodzenému úbytku poslucháčov Rádia Slovensko došlo podľa jeho slov aj prechodom vysielania zo stredných vĺn na VKV. V tejto súvislosti šéfredaktor priznal, že došlo ku komunikačnému zlyhaniu rozhlasu. Po odvolaní Karola Farkašovského vymenoval Jaroslav Rezník na miesto šéfredaktora Rádia Slovensko bývalého zahraničného spravodajcu v Nemecku a doterajšieho vedúceho Odbornej redakcie aktuálneho spravodajstva Jána Šmihulu, ktorý by mal pokračovať vo Farkašovského Projekte inovácie Rádia Slovensko.
Podrobnejšie o obsahu tohto projektu, o dôvodoch personálnych zmien v rozhlase, ako aj o stanovisku Rady SRo a konkrétnych krokoch generálneho riaditeľa Slovenského rozhlasu Jaroslava Rezníka na zastavenie poklesu počúvanosti sa dočítate v januárovom vydaní Stratégií.
Zdroj: Ivana Šimlovičová, Stratégie on line, 27.1.2004