Pan Chris Dziadul odhaduje vyhlídky na vysílání DVB-T v regionu střední a východní Evropy. Novou informací je to, že odklad zahájení komerčního provozu vysílání DVB-T v ČR na rok 2006 je nepochybně neúspěch nejen pro tuto zemi, ale i pro region jako celek. Zatímco v západní Evropě se v současnosti vysílá – nebo se zahájení chystá – mimo jiné v zemích jako je Španělsko, Švédsko, Finsko, Německo, Švýcarsko, Nizozemsko a Velká Británie - ve východní části kontinentu tyto země následuje pouze Rusko díky společnosti TeleMedium, založené v Sankt Petersburgu.
Není možné říci, že ve střední a východní Evropě jsou v oblasti DVB-T jen samá negativa. Např. minulý týden bylo oznámeno, že polský celoplošný veřejnoprávní vysílatel TVP zahájil experimentální vysílání DVB-T v podkarpatském vojvodství, údajně pro zlepšení pokrytí svého regionálního programu TVP3. Společnost TP EmiTel už provedla experimentální vysílání ve Varšavě, Lodži a Wroclawi. Uvedení služeb DVB-T do plného komerčního provozu bude zřejmě otázkou měsíců, jakmile bude schválen nový, velmi potřebný vysílací zákon. V Maďarsku také situace vypadá celkem slibně, od roku 1999 tu provozuje experimentální vysílání DVB-T společnost Antenna Hungária. Zahájení omezeného komerčního provozu se předpokládá na konci t. r. Je však nepravděpodobné, že to bude jednou z prvních priorit, spolu se současnou přípravou vlády na privatizaci národní vysílací společnosti.
V jiných zemích střední a východní Evropy se ukazuje, že v oblasti zahájení vysílání DVB-T se žádný velký spěch nekoná. Satelitní a kabelové digitální služby jsou v mnoha případech upřednostňovány. Např. v Bulharsku národní telekomunikační operátor BTC riskoval ztrátu své licence DVB-T pro Sofii pro 12-leté období, která v roce 2001 byla udělena za podezřelých okolností. V této zemi také vznikla ne jedna, ale dvě digitální platformy DTH. Také služby digitální televize v kabelové síti v Bulharsku již brzy zahájí Evrotur Sat TV a jiné významné společnosti.
I když perspektivy vysílání DVB-T vypadají rozhodně lépe v jiných oblastech regionu – společnost ERSK podporovaná TDF – učinila např. v Estonsku velký pokrok. Některé země vyčkávají - chtějí zjistit, jak dopadnou komerční služby DVB-T na větším trhu (Polsko, Maďarsko, Rusko a ČR) a ovšem v západní Evropě - dříve než se definitivně rozhodnou, zda spustí své vlastní vysílání. Předpokládáme-li různé zkušenosti s vysíláním DVB-T, zdá se, že je to dobrá alternativa.
Zdroj: Chris Dziadul Reports, www.central.broadbandtvnews.com, 15.4.2004, volně upraveno a zkráceno