V období čekání na rozhodnutí české vlády o aktuální verzi dokumentu pro přechod na digitální vysílání – nyní pod upraveným názvem Koncepce pro spuštění digitálního terestrického vysílání v ČR pro období do roku 2006 – a v čase úvah, zda je vhodné řešit přechod na nový technologický způsob vysílání beze změn zákonů nebo jen formou novelizace českého práva, se mezitím digitální vysílání v zahraničí rozvíjí v různých fázích a postupech. V souladu s tím se rozšiřuje diskuze o termínech přepnutí na digitální vysílání (a ukončení analogového vysílání) a podmínek pro stanovení tohoto data.
Ve Švédsku, kde na počátku letošního roku dosud nejrychleji vzrostl počet nových zákazníků digitální platformy BOXER TV, počítá strategický plán s vypnutím analogu již v únoru 2008. Americký telekomunikační regulátor FCC zase připravil aktuální plán na vypnutí analogu do roku 2009. Nový návrh bude ještě projednán na shromáždění Národní asociace vysílatelů. Původní plán, který měl pomoci urychlit přechod na nové vysílání a umožnit rychlé uvolnění kmitočtového spektra, předpokládal ukončení analogového vysílání již do roku 2006 anebo v době, kdy bude 85% amerických domácností vybaveno zařízeními pro příjem digitálního signálu. Toto však podle některých posledních odhadů nemusí v nejbližším období nastat a tak inovovaný plán navrhuje zahrnout do potřebné 85% kvóty také domácnosti vybavené kabelovými nebo satelitními přijímači. Nový návrh naráží na poměrně silný odpor vysílatelů a bude podle všeho v další fázi podroben tvrdé kritice. Podle odborných odhadů je reálné ukončení analogového vysílání možné očekávat opravdu okolo roku 2009.
Ve Velké Británii, kde bylo zemské digitální vysílání zahájeno jako první v Evropě, diskuze na téma ukončení analogu nabírá na obrátkách. Britské ministerstvo pro kulturu, média a sport požádalo regulační instituci OFCOM (telekomunikační regulátor s kompetencí i pro média) o zprávu vývoje a postupu přechodu na digitální vysílání. Aktivita regulátora je vedena pod heslem: Posun od PLÁNOVÁNÍ k PROVEDENÍ. Původní plán z roku 1999 předpokládal období vypínání v období od roku 2006 nejpozději do roku 2010. V poslední době rostou obavy, že se počet domácností přecházejících na digitální vysílání v závěru celého období rapidně zpomalí a může se zastavit na limitní hranici cca 80%. Pro posouzení nových plánů má vláda k dispozici marketingové studie a analýzy i propočty nákladů související s přechodem na digitální vysílání (Pozn. V ČR dosud seriozní ekonomická analýza a průzkum chybí).
Nová zpráva OFCOMu předpokládá postupné vypínání analogového vysílání po jednotlivých regionech. Základní plán má 23 hlavních doporučení, rozplánovaných do jednotlivých kroků. Vychází se ze základní myšlenky přínosu digitálního vysílání pro všechny zúčastněné, od přínosů pro individuální diváky až k prospěchu pro celou ekonomiku. OFCOM rozpracoval doporučení pro několik oblastí – časový harmonogram, regulační rámec (mj. i plán na nové digitální veřejnoprávní licence), informovanost a poradenství pro zákazníky, plán konkrétní realizace a systémová opatření, obecná podpora a zahraničních vztahy. Plán také mj. uvažuje i o určitých krajních formách nátlaku s možností například i zvýšení poplatků pro další využívání analogového spektra. Podstatná část projektu počítá s intenzivní národní reklamní a vysvětlovací kampaní a všestrannou pomocí, zaměřenou ve prospěch uživatelů. V rámci toho chtějí britské orgány varovat konzumenty před dalšími nákupy nových (pouze) analogových přijímačů s tím, že velmi brzy budou nevyužitelné. Současně jsou plánovány podpory a pomoci jednotlivým domácnostem, zatím ale velmi neurčitě. Z hlediska systému se rovněž objevují úvahy o vytvoření nové speciální koordinační instituce či orgánu, zatím zjednodušeně označované jako „SwitchCo“.
Tato instituce by měla zajistit přechod na digitální vysílání ke stanovenému datu v daných oblastech. Měla by především zajistit komplexní informovanost obyvatel spolu s projekty podpory a praktické realizace. Měla by být nezávislou platformou pro propagaci a pro zajištění tzv. národních zájmů v oblasti telekomunikací. Mělo by jít o instituci s jasnou zainteresovaností na realizaci ukončení analogového vysílání, která by při své práci neměla zvýhodňovat žádnou ze stran či účastníků vysílání. Zdroje pro činnost by měly pocházet z více zdrojů tak, aby byla zajištěna dostatečná nezávislost a neutralita - zřejmě v kombinaci zdrojů od vlády, ve spolupráci s broadcastery a regulátorem (Ofcom).
Plán byl v dubnu představen odborné veřejnosti a zatím není k dispozici oficiální ani neformální reakce vlády a všech dalších účastníků. OFCOM je nová regulační instituce, která funguje teprve od konce loňského roku. Bude tedy zajímavé sledovat, jakou úspěšnost budou mít její plány v politické i obchodní praxi Velké Británie.
V sousedním Rakousku, které je v poslední době v určitém zjednodušení bráno jako určitý vzor pro metodu přechodu na digitální vysílání, se zvedá první vlna nesouhlasu s právě zahajovaným zkušebním digitálním vysílání. Kabelový operátoři, sdružení v asociaci Multimedia Austria, kritizují využití státních fondů pro dotování experimentálního provozu privátních firem. Je dobré připomenout, že v Rakousku je duální systém v televizním vysílání novinkou posledních let a i proto je místní obchodní mediální prostředí poněkud odlišné od jiných zemí včetně ČR. Jak známo u nás v oblasti experimentálního digitálního vysílání financují zkušební projekty provozovatelé po celé období sami, tzn. bez jakékoliv státní účasti.
V našem domácím prostředí bylo mezidobí vyplněno jen krátkými mediálními zprávami a vystoupeními. Český Telecom (ČTc) informoval veřejnost opět formou PR sdělení o zahájení digitálního vysílání v nejbližších dnech… Obsah zprávy již byl blíže realitě a konstatoval, že licenci (a kmitočty) k experimentálnímu vysílání získá ČTc pravděpodobně v nejbližších dnech. Ministr informatiky Vladimír Mlynář vystoupil v diskuzním pořadu na TV Prima, ovšem téma digitalizace vůbec nezaznělo. Stejně tak nikde ve skutečnosti nezazněly ani nepřesně interpretované informace (např. na serveru www.digitag.com) o údajném vyjádření ministra informatiky o posunech termínů zahájení regulérního digitálního vysílání až na rok 2006. Pravdou ale je, že se diskuze v konfrontaci s jinými prioritami poněkud zastavila. Ani Česká televize a její management nepřišel s konkrétním projektem a verifikovaným plánem pro veřejnoprávní digitální vysílání, nepočítáme-li sdělení, že ani schválené zákonné řešení financování ČT neřeší problematiku digitalizace. Český rozhlas své plány na digitální vysílání zpřesnil, například i českokrumlovském diskuzním setkání o konvergenci médií. Mimochodem, i na tomto setkání byly zřejmé rozdíly v přístupu jednotlivých institucí k praktickému řešení digitální problematiky u nás.
Ing.Zdeněk Duspiva, publicista, Česká média, 19.4.2004