Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Neděle • 24.11.2024 - 00:48:15   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV info



Rubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:





Naše ikonky pro Vaše stránky




 
TV info - DVB-T | Články
 

Návrh opatrenia TÚ SR, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o prevádzkyschopnosti koncových zariadení DVB-T

  Autor: R.Vavro, TÚ SR , e-mail: roman.vavro@teleoff.gov.sk Přidané: 12.06.2004


Telekomunikačný úrad SR včera rozoslal na medzirezortne pripomienkovacie konanie a zároveň zverejnil na svojom webe návrh opatrenia Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky z ... 2004, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o prevádzkyschopnosti koncových zariadení určených na príjem digitálného televízného signálu a prevádzkyschopnosť analógových a digitálných televízných prijímačov. Dátum ukončenia pripomienkovacieho konania je 2.7. 2004. Je to návrh posledného z deviatich všeobecne závazných právných predpisov k zákonu o elektronických komunikáciach, ktoré má vydať úrad. Päť opatrení nadobúdlo učinnosť 1.5. 2004, u návrhu dalších troch skončilo pripomienkovacie konanie už v minulosti a úrad do návrhov zapracoval pripomienky. Návrhy následne prerokuje stálá skupina pri LRV.


Roman Vavro, hovorca TÚ SR



N á v r h O P A T R E N I E Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky z dd. mm. 2004,

ktorým sa ustanovujú podrobnosti o prevádzkyschopnosti koncových zariadení určených na príjem digitálneho televízneho signálu a prevádzkyschopnosť analógových a digitálnych televíznych prijímačov


Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky podľa § 35 ods. 2 zákona č. 610/2003 Z.z. o elektronických komunikáciách ustanovuje:

§ 1
Analógové televízne prijímače a digitálne televízne prijímače

(1) Analógové televízne prijímače so zabudovanou obrazovkou s viditeľnou uhlopriečkou väčšou ako 42 cm môžu byť uvedené na trh ) iba ak sú vybavené aspoň jedným voľne prístupným zásuvkovým rozhraním umožňujúcim jednoduché pripojenie periférnych zariadení, najmä doplnkových dekódovačov a doplnkových digitálnych prijímačov. Toto rozhranie musí zodpovedať technickej norme ) prijatej uznanou európskou normalizačnou organizáciou. )

(2) Digitálne televízne prijímače so zabudovanou obrazovkou s viditeľnou uhlopriečkou väčšou ako 30 cm môžu byť uvedené na trh iba ak sú vybavené aspoň jedným voľne prístupným zásuvkovým rozhraním umožňujúcim jednoduché pripojenie periférnych zariadení a prechod všetkých prvkov digitálneho televízneho signálu, vrátane informácií týkajúcich sa interaktívnych služieb a služieb s podmieneným prístupom. Toto rozhranie musí zodpovedať technickej norme, ktorú prijala uznaná európska normalizačná organizácia, alebo technickej špecifikácii bežne využívanej v priemysle. )

§ 2
Spoločný kódovací algoritmus a voľný príjem

(3) Všetky predávané, prenajímané alebo inak dostupné koncové zariadenia určené na príjem digitálnych televíznych signálov, ktoré sú schopné dekódovať vysielanie kódovaných televíznych programových služieb ), musia

a) umožniť dekódovanie týchto signálov podľa spoločného európskeho kódovacieho algoritmu, ktorý spravuje uznaná európska normalizačná organizácia, v súčasnosti ETSI,

b) reprodukovať signály vysielania nekódovaných televíznych programových služieb za predpokladu, že v prípade prenájmu takého zariadenia nájomník dodržiava zmluvu o prenájme.

§ 3
Účinnosť

Toto opatrenie nadobúda účinnosť dd. mm. 2004.
Milan Luknár, predseda



ODÔVODNENIE

návrhu opatrenia Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o prevádzkyschopnosti koncových zariadení určených na príjem digitálneho televízneho signálu a prevádzkyschopnosť analógových a digitálnych televíznych prijímačov


I Všeobecná časť

a) Zhodnotenie platného právneho stavu a odôvodnenie nevyhnutnosti novej právnej úpravy
Problematika, ktorá je predmetom navrhovaného právneho predpisu, nie je v právnom poriadku Slovenskej republiky doposiaľ upravená. Nová právna úprava je nevyhnutná na podporu dosiahnutia strategických cieľov, ktoré stanovuje národná politika pre elektronické komunikácie v oblasti zavádzania a rozvoja digitálneho televízneho vysielania a ktoré sú zosúladené s cieľmi nového regulačného rámca EÚ pre elektronické komunikácie.

Na zabezpečenie slobodného toku informácií, plurality médií a kultúrnej rozmanitosti je žiaduce, aby spotrebitelia mali možnosť prijímať na svojich zariadeniach všetky služby digitálnej televízie bez ohľadu na spôsob prenosu (pozemský, družicový, káblový), pričom sa však musí prihliadať na technologickú neutralitu, budúci technický rozvoj a potrebu podporiť počiatočný rozvoj digitálnej televízie. V súčasnej etape rozvoja digitálneho televízneho vysielania je vhodné použiť na zabezpečenie týchto cieľov určité regulačné opatrenia, ktoré sa však musia uplatniť jednotne na celom vnútornom trhu EÚ. Ich rozsah špecifikuje príloha VI k smernici Európskeho parlamentu a Rady 2002/22/ES zo 7. marca 2002 o univerzálnej službe a právach užívateľov týkajúcich sa elektronických komunikačných sieti a služieb (ďalej len smernica o univerzálnej službe) a sú predmetom navrhovaného právneho predpisu. Článok 24 smernice o univerzálnej službe ukladá členským štátom zabezpečiť interoperabilitu digitálnych televíznych zariadení pre spotrebiteľov v súlade s ustanoveniami prílohy VI.

Navrhovaný právny predpis je určený na vykonanie ustanovenia § 35 ods. 2 zákona č. 610/2003 Z. z. o elektronických komunikáciách, ktorý je transpozíciou článku 24 smernice o univerzálnej službe., Jeho predmetom sú opatrenia identické s opatreniami podľa prílohy č. VI uvedenej smernice.

b) Odôvodnenie hlavných princípov navrhovanej právnej úpravy

Regulačné opatrenia majú technický charakter a taxatívne stanovujú určité minimálne požiadavky na vybavenie televíznych prijímačov a iných koncových zariadení určených na príjem digitálnych televíznych signálov (ďalej len prijímačov). Ich zmyslom je v závislosti od vyhotovenia, resp. určeného použitia prijímačov zabezpečiť takú ich funkčnú spôsobilosť, aby tieto masovo rozšírené zariadenia dlhodobej spotreby nepôsobili retardačne na proces rozvoja trhu služieb digitálnej televízie ako jedného z hlavných smerov rozvoja informatizácie spoločnosti. Vzhľadom na rôzny stupeň rozvoja systémov digitálnej televízie v krajinách EÚ a ich určitú divergenciu, rozsah opatrení je limitovaný na nevyhnutnú mieru, aby sa vychádzajúc z dosiahnutých konsenzuálnych technických riešení zabezpečila primeraná technologická neutralita a súčasne sa ponechal dostatočný priestor na ďalší technický rozvoj a pôsobenie trhových síl.

c) Zhodnotenie súladu opatrenia s ústavou a so zákonom, na vykonanie ktorého je navrhnuté
Navrhovaný právny predpis je v súlade s ústavou a so zákonom č. 610/2003 Z. z. o elektronických komunikáciách.

d) Predpokladaný hospodársky a finančný dosah navrhovanej právnej úpravy, najmä vplyv na štátny rozpočet, rozpočty obcí alebo rozpočty vyšších územných celkov
Navrhovaná právna úprava nemá vplyv na štátny rozpočet, rozpočty obcí alebo rozpočty vyšších územných celkov.

e) Doložka zlučiteľnosti návrhu opatrenia s právom Európskych spoločenstiev a právom Európskej únie

Opatrením Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o prevádzkyschopnosti koncových zariadení určených na príjem digitálneho televízneho signálu a prevádzkyschopnosť analógových a digitálnych televíznych prijímačov, sa do právneho poriadku Slovenskej republiky transponujú ustanovenia prílohy VI k smernici Európskeho parlamentu a Rady 2002/22/ES zo 7. marca 2002 o univerzálnej službe a právach užívateľov týkajúcich sa elektronických komunikačných sieti a služieb.

f) Tabuľka zhody návrhu opatrenia s právom Európskych spoločenstiev a právom Európskej únie.


II Osobitná časť

K § 1:
Ustanovenia § 1 definujú požiadavky, ktorých zmyslom je zabezpečiť možnosť pripojenia prídavných elektronických zariadení rozširujúcich možnosti príjmu digitálnej televízie (tzv. set-top boxov) bez toho, aby bolo potrebné nahradiť základný prijímač obsahujúci najdrahšie časti prijímacieho systému. V prípade televíznych prijímačov podľa ods. 1 ide najmä o možnosť dekódovania a príjmu digitálneho televízneho vysielania na bežnom analógovom prijímači. V prípade digitálnych televíznych prijímačov podľa ods. 2 ide o vytvorenie predpokladov pre príjem služieb s podmieneným prístupom (platená televízia), budúcich služieb interaktívnej televízie (elektronický obchod, verejná správa, vzdelávanie, …), ale aj na využitie ďalších možností, napr. na podporu funkcií na uľahčenie využívania digitálnej televízie zdravotne postihnutými osobami.

Realizáciu týchto predpokladov má zabezpečiť zabudovanie vhodných zásuvkových rozhraní (konektorov), ktorých príklady sa uvádzajú v odkazoch pod čiarou. V záujme kohézie vnútorného trhu EÚ tieto rozhrania majú byť normalizované jednou z troch oficiálne uznaných európskych normalizačných organizácií (CEN, CENELEC a ETSI). Pre analógové prijímače sa uvádza ako príklad rozhranie, ktoré sa využíva už veľa rokov (konektor SCART); v prípade digitálnych rozhraní, kde sa očakáva ďalší vývoj, je to rozhranie, ktorého špecifikáciu spracovalo medzinárodné konzorcium organizácií z verejného a súkromného sektora DVB (Digital Video Broadcasting Project).

K § 2:
Cieľom ustanovení uvedených v § 2 je zabezpečiť, aby všetci poskytovatelia služieb platenej televízie mohli v zásade poskytovať svoje programy všetkým spotrebiteľom digitálnej platenej televízie v Európskom spoločenstve. Na tento účel musia všetky zariadenia na príjem kódovaných (skramblovaných) digitálnych televíznych signálov, vrátane zariadení určených do hlavných staníc káblovej televízie, umožniť dekódovanie týchto signálov podľa spoločného európskeho kódovacieho algoritmu, ktorý spravuje Európsky inštitút pre normalizáciu v telekomunikáciách. Výber použitia jedného z dvoch v súčasnosti jestvujúcich kódovacích algoritmov spĺňajúcich uvedenú podmienku (simulcrypt a multicrypt) sa implicitne ponecháva na účastníkoch trhu. Súčasne sa ustanovuje, že takéto prijímacie zariadenia musia byť schopné prijímať a reprodukovať signály nekódovaných programov digitálnej televízie.


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 3   ¤

Verze pro tisk




Další články z rubriky:
11.06.2004 • Nové celoplošné TV licence
10.06.2004 • Komisia začína vyberať spomedzi uchádzačov o realizáciu digitálneho vysielania [ 6 ]
08.06.2004 • Záujem o realizáciu pilotného projektu digitálneho vysielania je vysoký
05.06.2004 • Další postup Rady v oblasti digitálního vysílání [ 1 ]
24.05.2004 • 2 miliardy navíc (digitální multiplex ČT)
21.05.2004 • Zahájení DVB-T v přímém přenosu WDR Fernsehen

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 1

  nebol by som si taky isty vasimi tvrdeniami 

19.07.2004 13:02 • anonym
Pracujem v oblasti frekv. planovania DVB-T. Ano TUSR su len uradnici ale svoje rozhodnutia a ulohy si davaju spracovavat roznym firmam. Vsetko sa posudzuje po odbornej stranke. To ze zariadenia ktore sa vyrobia pre DVB musia hned splnat parametre je laicky nazor. Odsudzujete tu TUSR ze opisal blaboly. Tak prelozte tie blaboly do slovenciny vy tak aby boli po odbornej a technickej starnke spravne. Som si stopercent isty ze nemate ani sajnu o DVB-T technike a prenose digitalneho signalu radiovym kanalom. Mily "mc" dovol mi to uviest na spravnu mieru. Totiz DVB-T uz nie je VKV radio ani televizia v PAL systeme, aj ked bude pouzivat to iste pasmo, je to technika o akej nemas ani sajnu. Je velmi dolezite aby zariadenia ktore sa nakupia alebo dovezu na Slovensko ozaj splnali parametre, ktore bude pouzivat pozemsky digitalny system na Slovensku. Pretoze pri DVB-T systemoch do hry vstupuje ovela viac parametrov ako pri analogovej TV. Su tam ochranne intervaly, kodove pomery, citlivost prijimaca, modulacna chybovost a bitova chybovost, totizto v tomto pripade nie je radio ako radio. Celkovo sa idu prestavat vysielace na Slovensku a vytvori sa siet jednofrekvencnych vysielacov, vzniknu multiplexy. Je to velmi zlozity a financne nakladny prechod na tento system. Takze pokazit prijem nejakymi nekvalitnym hrackami by bola pekna hlupost.
Velmi spravne ze vznikli europske organizacie, ktore stanovuju isty standard, ktory ma zariadenie splnat, pretoze na trhu sa objavuju zariadenia, ktore maju alebo mozu sposobit problemy pri prijimani DVB-T, preto v pilotnom projekte budu vybrate znacky, ktore najlepsie splnaju pomer vykon/cena. To znamena zariadenia cenovo vyhodne a nenakladne ale zaroven s dostatocnymi parametrami a funkciami, ktore budu moct na Slovensku vyuzivat.
DVB-T uz nie je len Televizia ale interaktivna sluzba, ktorej zakladom je prenos obrazovych a zvukovych informacii vo formate MPEG-2 a zaroven mnoztvo doplnkovych sluzieb napr. IP, plnograficky teletext a interaktivne TV vysielanie(moznost zasahovat do vysielania).
Takze tak, system DVB-T bude synchronizovany cez GPS druzice, prijimace musia byt presne. Pozor na to co nakupite, pretoze mozete mat skutocne problem.
Nemam rad ked niekto len tak hadze z brucha svoj nazor. Ak nieco niekto napise, tentokrat TUSR tak to neni bez srandy. Opytajte sa Cechov ake maju skusenosti, preto aj pilotny projekt, ktory bude v BB a Ke bude na to zamerany, aby vyskusal mnozstvo prijimacov DVB-T a vyselektoval tie najlepsie a odporucil ich k predaju, ono to nie je nas vymysel ale jednoducho su dohody a skusenosti z ktorych to vzniklo. To uz nie su radia, ako FM radio na prijem ROCK FM.
Je to uplne ina technologia nez sme boli zvyknuti. Takze tu viac uz netarajte ze kazde zariadenie DVB-T aj tak splna, NESPLLLNAA!!!!
 
 
  TUSR 

15.06.2004 07:41 • lenin
TUSR to su len uradnici a nie odbornici tak sa nevzrusuj.
 
 
  keci, keci, kecičky 

14.06.2004 09:29 • mc
DVB zariadenia tieto všeobecné bláboly spĺňajú bez toho, či to tu niekto vydá v zbierke zákonov alebo nie. A ak by aj nespĺňalo, bolo by to predajné ako rádio s OIRT rozsahom na VKV, takže by sa na trhu vôbec neobjavilo. Všimnite sa napr. ako "dobre" sa predávajú satelity FTA bez CI. Naviac je trápne ak niekto niečo opíše z Bruselu a dá tomu názov Opatrenie TÚSR.
 
 
Celkový počet komentářů: 3 / zobrazují se: 1 ... 3

|<«1»>|


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist