Přestože Rada ČRo odsouhlasila ukončení vysílání Českého rozhlasu na dlouhých vlnách již v loňském roce, generální ředitel ČRo Václav Kasík se k tomuto kroku zatím neodhodlal. "Je to rodinné stříbro," odůvodňuje své rozhodnutí Václav Kasík. Jedná se totiž o mezinárodně zkoordinované kmitočty, jejichž přidělení Českému rozhlasu bylo součástí poválečných reparací. Pokud by Český rozhlas ukončil vysílání na těchto frekvencích, bylo by to nevratné rozhodnutí.
Kasík radní ujistil, že ČRo zatím disponuje finančními prostředky na toto vysílání. "Nedokáži však dnes říci, zda k vypnutí nedojde v blízké budoucnosti," oznámil Kasík a připomněl, že toto vysílání stojí Český rozhlas 24 milionů korun ročně. "Snažím se najít zdroje, které mi umožní dlouhou vlnu nevypnout.
Ačkoliv hraje již o půl roku déle, než bylo plánováno, vykazuje ČRo v 1. pololetí ziskové hospodaření. My na to peníze máme, ale nevím, zda bychom to mohli, pokud by se nezměnily finanční podmínky, i v příštím roce obhájit," řekl Kasík a upozornil, že ani tzv. Skopalova iniciativa - poslanecký návrh zákona o koncesionářských poplatcích omezující se na zvýšení poplatků Českému rozhlasu, nemusí dlouhou vlnu zachránit.
"I v tom nejlepším případě začne platit až od prvního ledna příštího roku," řekl Kasík, který doufá, že se podaří dodržet rozpočet rekonstrukce budovy na Vinohradské třídě. "Zatím to vypadá tak, že ani nevyčerpáme padesátimilionovou rezervu. Tam je možnost, jak tento drahokam Českého rozhlasu ještě tento rok udržet," řekl Kasík.
Rada Českého rozhlasu tyto informace na svém včerejším zasedání vyslechla, radní proti Kasíkově postupu nevyjádřili žádné výhrady. "Co se týče mě, pan ředitel má mou podporu udržovat dlouhou vlnu tak dlouho, dokud je to možné," řekl Štěpán Kotrba.
Zdroj: Česká média, 15.7.2004