Pri bezdrôtovom distribučnom systéme televízneho signálu, čiže "bezdrôtovej káblovke" (MMDS) dosahuje na Slovensku počet pirátov troj- až sedem násobok počtu riadne platiacich zákazníkov.
Celkovo pirátstvo v káblových sieťach na Slovensku dosahuje úroveň asi 10 % z celkového počtu zákazníkov. V súčasnosti je pripojených na káblovú televíziu asi 680 000 domácnosti. Asociácia poskytovateľov káblovej televízie (APKT) odhaduje, že takýto rozsah pirátstva ročne spôsobuje káblovým operátorom straty približne vo výške 430 miliónov Sk. Štát tak prichádza o 82,6 milióna Sk na DPH a držitelia autorských práv o ďalších 42 miliónov Sk.
Ako TASR informoval za spoločnosť UPC Slovensko Jaroslav Kolár, najväčší káblový operátor na Slovensku priebežne kontroluje stav káblovej siete a rozvodných skriniek, pričom sa po identifikácii evidujú aj prípadné nepovolené "pirátske" prípojky. Zistený stav sa dokumentuje a odovzdáva spolu s trestným oznámením na konkrétneho páchateľa orgánom činným v trestnom konaní. Stíhanie poškodzovateľov káblových sietí je regulované podľa paragrafu trestného zákonníka o poškodení verejnoprospešných zariadení, medzi ktorí patria aj zariadenia slúžiace na distribúciu televízneho, či internetového spojenia. Pri usvedčení páchateľa zväčša nasleduje peňažný trest a taktiež náhrada spôsobenej škody alebo podmienečne odsúdenie.
Treba zdôrazniť, že kradnutie služieb káblovej televízie v akejkoľvek forme je trestný čin bez ohľadu na výšku spôsobenej škody. Podobne je to aj s poškodením alebo zneužitím zariadení na distribúciu televízneho signálu.
Káblovka má problém aj s kradnutím kódovaných kanálov. V prípade kradnutia signálu kanálu HBO možno konštatovať, že tam kde sa používa nákladná elektronická ochrana kódovaním, je miera pirátstva programu HBO minimálna alebo žiadna. Avšak tam kde sa na ochranu používajú filtre, je miera pirátstva vysoká. Kódovanie je však veľmi náročné a drahé.
Niektorí dodávatelia zahraničných programov už dokonca ohlásili, že ak sa miera pirátstva na Slovensku nezníži, pozastavia dodávanie jednotlivých atraktívnych programov.
Ako uviedol pre TASR prezident európskej protipirátskej organizácie AEPOC Jean Grenier, v Európe sa dá počítať asi zo 4 miliónmi pirátov. Tí spôsobia ročne škody asi za 1 miliardu EUR. Podľa jeho slov situácia je kuriózne najhoršia v severských krajinách, kde je inak miera kriminality veľmi nízka. Grenier taktiež "ocenil" slovenských hackerov, o ktorých sa vyjadril ako o európskej špičke.
Zdroj: TASR, Strategie on line, 26.7.2004