Města po obou březích Olše by mohla být v budoucnu spojena ještě více. Nadace „Akademie médií" sídlící v Cieszyně totiž připravuje projekt Příhraniční místní televize (Transgraniczna Telewizja Lokalna), která by spojovala obě části Těšína. Na realizaci tohoto projektu by se měla podílet již zmíněná nadace, ale také Celostátní hospodářská komora kabelové komunikace, která by vytvořila společně konsorcium, v němž by participovala i obě města. Podle předsedkyně nadace Haliny Godecké je to teprve začátek, protože celý projekt zahrnuje zhruba 35 místních kabelových televizí v příhraničních regionech celého Polska.
„Cílem programu je vytvoření dvojjazyčného programového pásma v rozsahu čtyř hodin, které se stane prioritou pro ty kabelové televize, jež budou zapojeny do programu, pro jiné pak bude zpestřením jejich dosavadního programu," říká autorka nápadu a dodává: „Chceme vzájemně ukazovat a poznávat obě strany hranice včetně informačního systému. Poté, co jsme se stali členy Evropské unie, máme pro sebe více času. Záleží mi rovněž na tom, aby lidé z obou stran hranice lépe znali svoje zvyky, tradice, zvyklosti. Díky tomu například Polák, který si objednává v Českém Těšíně smažené knedle ke smaženému sýru, nebude vyvolávat všeobecnou veselost ."
O tom, zda myšlenka přeshraniční kabelové televize dostane zelenou, se dnes rozhodne na jednání výboru Celostátní komory hospodářské kabelové komunikace. „Teprve pak budeme moci říci, zda to lze realizovat. V každém případě začínáme od obou Těšínů," dodává autorka nápadu, která již hovořila v této záležitosti se zástupci obou měst. „Myšlenka je určitě velice lákavá, avšak obávám se, že samotná realizace nebude až tak snadná, jak bychom si přáli," říká starosta Českého Těšína Jindřich Sznapka. Podle Bogdana Ficka, starosty polské části města, je tato aktivita atraktivní a určitě za zvážení stojí.
Zdroj: Moravskoslezský deník, 15.12.2004