Digitální vysílání v České republice dostává reálné obrysy. Tento měsíc vláda projedná Koncepci přechodu na digitální televizní a rozhlasové vysílání v ČR. Znamená to velký pokrok v rámci zahájení pravidelného digitálního vysílání, které již v několika evropských zemích funguje. V Česku se v souvislosti s definitivním vypnutím tradičního analogového vysílání hovoří až o roce 2012.
Experimentální digitální vysílání běží v některých oblastech ČR již čtvrtý rok, přesto se proces přechodu z analogového signálu výrazně zbrzdil. Zpoždění několika let oproti některým evropským zemím vzniklo dílem kvůli kompetenčním sporům mezi Radou ČR pro rozhlasové a televizní vysílání a Českým telekomunikačním úřadem, dílem kvůli snahám komerčních televizí, které nechtějí přijít o své dominantní postavení na inzertním trhu. To jim zajišťuje právě stávající omezený počet vysílacích kanálů.
Nejvýraznějším důvodem zdržení je ovšem absence poptávky – tedy zájmu televizních diváků. Diváci se musí potkat s atraktivní nabídkou specializovaných kanálů, jinak nebudou mít o digitalizaci zájem. Mezi takové kanály patří v současné době hudební televize Óčko.
Digitalizace probíhá už několik let ve všech odvětvích elektronických komunikací a přináší mnoho výhod. U televizního vysílání je to zejména efektivnější využití kmitočtového spektra a tím i rozšíření možnosti vysílání nových programů. Předpokládá se, že po ukončení analogového vysílání by kapacita kmitočtového spektra měla umožnit sestavení alespoň šesti vysílacích sítí. Na každé z nich by vysílaly minimálně čtyři televizní programy.
Zlepší se také kvalita signálu pokud jde o obraz a zvuk. Nastanou nové možnosti příjmu, jako je přenosný nebo mobilní příjem. Mnoho lidí v Česku nemá k dispozici kvalitní příjem všech televizních programů šířených analogovou cestou. To digitalizace změní k lepšímu. Objeví se nové doplňkové televizní služby a dodatečné telekomunikační služby. Následně i interaktivní.
Pro příjem digitálního signálu v současnosti stačí klasická anténa a tzv. set top box. Podle informací ze zahraničí se cena jednoduchých set top boxů pohybuje v rozmezí 50 až 100 Euro, v Česku stojí 3600 Korun a více
(pozn. redakce, v tiskové zprávě bylo uvedeno 600 Kč, což se nám zdá při kurzu Kč ku EUR 1:35 nereálné). Diváci si budou muset sep top box koupit, pokud si nepořídí televizní přijímač, který je již schopen digitálního příjmu.
Přechod na digitální vysílání je složitý proces, který by měl být doprovázen širokou diskusí všech zainteresovaných subjektů. Důraz by měl být kladen zejména na informační akce pro uživatele, televizní diváky. Proto Óčko sestavilo následující desatero digitalizace, které se snaží neodborné veřejnosti přiblížit hlavní změny a přínosy digitalizace pro televizní vysílání.
1. Nepotřebujete novou televizi
Není nutné si kupovat nový televizor.
2. Stačí Vám jen malá krabička
Pro příjem digitálního vysílání stačí běžná anténa a tzv. set-top box, který má zhruba velikost videokazety a bude stát několik set až tisíc korun.
3. Budete mít lepší obraz
Digitální signál je kvalitnější než analogový a každému divákovi poskytuje dokonalý obraz bez zrnění či duchů.
4. Budete mít lepší signál
V současné době je možné spustit digitální vysílání s pokrytím 80% obyvatelstva ČR. Téměř 100 % pokrytí je možné dosáhnout během jednoho roku. Digitální signál bude k dispozici na mnoha místech, kde mají dnes lidé problémy s příjmem analogového.
5. Nečeká Vás období bez televize
Analogový signál bude vypnut až v okamžiku, kdy bude zajištěno dostatečné pokrytí signálem digitálním a pro nikoho tedy nenastane období bez televizního signálu.
6. Signál můžete zachytit i v pohybu
Digitální signál je uzpůsoben k nerušenému příjmu v jedoucích vozidlech – vlacích autobusech i osobních automobilech.
7. Budete mít více programů
S přechodem na digitální vysílání připravují komerční i veřejnoprávní televize množství specializovaných kanálů (např. TV Nova má zájem o provozování filmového a sportovního kanálu, ČT připravuje zpravodajský a dokumentární kanál).
8. Za širší nabídku nemusíte nic platit
Tyto kanály budou zdarma, resp. financovány reklamou. Postupem času budou vznikat i vysoce specializované programy, jejichž signál bude zakódovaný (a zpřístupněný pouze za poplatek).
9. Můžete využívat další, interaktivní služby
Technologie digitálního vysílání umožňuje oboustrannou komunikaci, tj. divák může (přes svůj dálkový ovladač) ovlivňovat podobu programu: např. aktivně reagovat a hlasovat v soutěžích a anketách nebo si např. při sportovních přenosech sám vybírat obraz z libovolné kamery, která snímá hřiště.
10. Váš televizor bude mít podobné možnosti jako kino
Systém digitální televize je připraven na zavedení vysílání ve vysoké kvalitě: širokoúhlé vysílání, vysílání s vysokým obrazovým rozlišením (srovnatelným s 35mm filmem) a vícekanálovým zvukem (např. Dolby Digital).
PR Press Óčko, Zuzana Chudárková, 18.2.2004