Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Čtvrtek • 02.01.2025 - 17:58:04   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV info



Rubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:





Naše ikonky pro Vaše stránky




 
SAT info - Technika | Články
 

Seznamte se: Premium X - 2.část

  Autor: Redakce , e-mail: redakce@satCentrum.com Přidané: 09.03.2004


Po vnějším vzhledu a shrnutí základních technických údajů si dnes připravíme šroubovák a půjdeme se podívat na receivery podrobněji - pod kryt. Jak už jsme uvedli dříve, velkoobchodní firtma Impexa Klatovy, která k nám dováží tyto přijímače, je dodává tak, jak je obdržela od svého zahraničního partnera – tedy bez nainstalované čtečky. Ta je přibalena v sáčku v krabici. Je to z důvodu ochrany před obviněním, že receiver umožňuje neautorizovaný příjem některých paketů placené televize. Tedy těch, které jsou dnes již zlomené. Ano umožňuje, jak se budete moci dočíst dále v našem testu, ale musí k tomu přijít poslední krok kupujícího, který se vědomě a svobodně rozhodne pro montáž čtečky a případné další úpravy (upgrade) instalovaného firmware. Tedy zda postoupí riziko případné ztráty záruky při poškození receiveru neodborným zásahem.

Vlastní instalace čtečky je jednoduchá a zvládne ji každý amatér, horší je to potom se zásahem do software, kdy nedodržením určitých pravidel a postupů může dojít až ke zboření celého receiveru. V odborném servisu dovozce jsou sice vybaveni i na takové případy, kdy k zprovoznění může dojít až po vyletování flash paměti, ale raději bychom se přimlouvali za obezřetný přístup hned na počátku a předejít tak problémům.

Dovnitř přijímače se dostaneme po odšroubování 3 šroubků – na bocích a vzadu. Plechový kryt je bohatě perforovaný na horní části i na bocích, což přispívá k lepšímu odvodu tepla zvláště u hard diskových verzích. Výrobce pamatoval i na odhlučnění receiveru vložením těsnících a izolačních samolepících čtverečků na boky mezi kryt a šasi a na horní stranu hard disku, kde by mohlo dojít při dotyku HD s krytem k případným rezonancím.

Pro montáž čtečky je nejlepší odšroubovat další dva šroubky a opatrně vyklopit přední panel. Zatlačením zezadu vytáhneme záslepku otvoru pro čtečku. Tu usadíme do připravených lyžin a upevníme dvěma samořezkami. Zbývá zasunout konektorek do základní desky a připevnit zpět přední panel – a jsme hotovi. Poté stačí pouze zprovoznit funkci čtečky – pro její zprovoznění je však třeba zadat kód – aktivaci v menu. Poté se nám zpřístupní skryté editační funkce receiveru, tedy to, co povyšuje Premium nad jiné přijímače. Pokud potřebujeme vyzkoušený a bezproblémový firmware - ten je dostupný zaregistrovaným prodejcům na upload stránce dovozce, spolu s podrobným návodem a servisním programem UpDown 1.04. Samozřejmě na některých zahraničních upload stránkách jsou k dispozici i další verze firmware – zde je však třeba výše zmiňované opatrnosti a raději se s prodejcem poradit či upgrade přenechat odborníkům se zkušenostmi.

Po mechanickém připojení čtečky se můžeme porozhlédnout po vnitřku přístroje. Zaujme nás dobré navržení s oddělením zdrojové části na vlastní desku, mimo hlavní board a to, že hard disk se upevňuje do držáku na vyhraženém, samostatném místě mimo základní desku a nehrozí tak ovlivňování činnosti součástek vyzářeným teplem při jeho činnosti. V PVR verzi je kromě zmiňovaného držáku i připravená kabeláž, tedy standardní napájecí konektor a datový kabel pro HD, jaký známe z počítačových komponentů. Také hard disk se použijeme standardní počítačový, od velikosti 40 GB. Vyzkoušeli jsme čtyřicítku Seagate, osmdesátku Maxtor a 120 GB opět od Seagate s rychlostí 5400 i 7800 otáček. Zjistili jsme, že pro kvalitu není ani tak podstatná rychlost otáček disku, ale velikost jeho vyrovnávací paměti – cache. Po zapnutí nahrávání se pár sekund zdánlivě nic neděje – data se nejprve načítají do cache a pak teprve dojde ke „spuštění“ obrazu, který je tak o něco opožděný oproti reálu. Při ukončení nahrávky je pak třeba pamatovat na to, že se má skončit s reálným koncem, data se „dosypou“ do nahrávky opět z cache. Jinak bychom měli v nahrávce už pár sekund dalšího programu (anebo reklamy). Zatímco nahrávání se spouští okamžitě, konec nahrávání se musí potvrdit ještě stisknutím funkčního barevného („teletextového“) tlačítka.

Při nahrávkách programů s velkým datovým tokem – což je nejčastěji ČT 1 - docházelo k „zakoktávání“, zadrhávání obrazu na obrazovce. Při přehrávání však již byla nahrávka bezvadná. To platí při nastavení typu nahrávky v menu PVR Configuration na Normal, při nastavení na High se k tomu dochází již méně často, dojde však k nárustu místa a tedy rychlejšímu zaplnění hard disku. Pro lepší představivost nám jedna hodina zabere v „normálu“ průměrně 1,8 GB. U nahrávek z Czechlinku je to však mnohem víc, takže například na čtyřicítku disk se nám vlezlo „jen“ 15 filmů, většinou v nastavení kvality nahrávky na Normal. Ano, v menu receiverů s PVR funkcemi můžeme nastavit typ nahrávky – a tedy kvalitu - na High, Normal, Low a Radio. Kromě ČT však nebyl důvod měnit pro nahrávky TV stanic nastavení Normal. K dalším hard diskovým funkcím se dostaneme ještě při popisu Menu receiverů.

A před zakrytováním se ještě podíváme na čtečku a na sloty CI rozhraní. Čtečka je typu UCAS, tedy bere přístupové karty 6in1 a CryptoWorks. Můžeme v ní mít karty FUN pro 6in1 (i když při funkcích softwarového dekódování toto ztrácí opodstatnění), originální přístupové karty pro Viaccess, Seca Mediguard, TPS, Irdeto, Betacrypt a Nagravision, a také karty CryptoWorks. U posledního „domácího“ systému jsme vyzkoušeli Czechlinkové karty všech biosů, od černých až po nejnovější „nezapisovatelné“, aktuální firmware podle dovozce umožňuje první načtení i aktualizace karty od providera. Toto jsme úspěšně vyzkoušeli už v lednu, i když některé názory v diskusi toto vyvraceli. Zřejmě opravdu záleží na verzi firmware. Problémy nebyly ani s kartami na Slovak link, ani s kartami na UPC Direct. Byli jsme překvapeni korektním a rychlým přepínáním, kdy jsme „trápili“ receiver nejhorší variantou, kdy ve čtečce byla karta na Czechlink a ve dvou modulech (nejstarší CW CAM a ZetaCAM s úpravou i na CW) pak UPC karta a karta na Slovak link. Nedocházelo k zobrazení hlášek Scrambled Channel or not runnig, jen na okamžik obraz předchozí stanice „zamrzl“ než se začal dekódovat nový. Pro příjem JOJky jsme u verze bez Conaxu zkoušeli vsunout originální přístupovou kartu Telenor Slovakia, vždy ale došlo k restartu receiveru. Přitom kartu Titanium čtečka vzala. Samozřejmě s modulem Conax ve slotu už karta chodila bez problémů. Pak však nastoupil firmware přímo se softwarovým dekódováním tohoto systému a CAM i s kartou rychle putoval do šuplíku…

Podle vyjádření dovozce by nebylo problémem dodávat k zamontování do receiverů čtečky s podporou Sky Cryptu. Chodilo by na nich „zadarmo“ Free-X TV a také 6in1, bohužel zatím se je nedaří rozchodit s hardwarem přijímače „domácí“ systém CryptoWorks, který je přeci jenom u nás preferovanější, jak tento jeden program pro pány. Programy s podobným obsahem pak můžeme naladit i na mnoha dalších kanálech…

A na závěr této druhé části ještě krátce k naší národní specifice, určitě čekáte na to, jak si receivery vedly při přechodu na kódování u ČT, že! Ano, díky mnohadennímu vysedávání před obrazovkou už přesně víme, kdy byl Večerníček zakódovaný, zatímco na Guinnessův svět rekordů, Přátele či Simpsonovy se jaksi pozapomnělo. Na Kavčích horách nemají v jejich systému kódování vůbec systém! :-) Kódování se někdy zapínalo již dlouho dopředu při reklamách, a někdy třeba až dlouho po zahájení pořadu. Nejlépe nám chodila novější bílá CL s dvojkovým biosem, nejhůře pak kombinace starý modul CW a stará černá CL karta ve slotu. Tehdy docházelo častokrát při začátku kódování k zčernání obrazovky. Musel pak následovat restart modulu jeho vysunutím a zasunutím anebo lépe přepnutím na sousední předvolbu a zpět. Při ukončení kódování a přechodu do FTA k problémům nedocházelo. Pokud byla stejná přístupová karta ve čtečce, docházelo k tomuto problému už jen zcela výjimečně. Pro Czechlink tedy preferujte čtečku před CAM, pak bude příjem ČT (takřka) bezproblémový!

Tolik pro dnešek, ve třetí části se podíváme na menu receiverů.


Související články:

Seznamte se: Premium X - 1.část

Neshánějte Matrix, pořiďte si Premium!


Pokračování příště


Přijímače Premium X 7000 C jsou k dostání například v obchodě satelitShop.cz za maloobchodní cenu pod 8000 Kč (včetně DPH), typ Premium X 7000 P s PVR funkcemi je o cca 1600 Kč dražší (cena bez HD, hard disk o velikosti 40-120 GB lze samozřejmě zabudovat ještě před prodejem, stojí od cca 2700 Kč).


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 3   ¤

Verze pro tisk




Další články z rubriky:
07.03.2004 • Seznamte se: Premium X - 1.část [ 5 ]
03.03.2004 • Honba za zlatým konvertorem - II. [ 4 ]
02.03.2004 • Honba za zlatým konvertorem - I. [ 5 ]
18.02.2004 • Je pojem digitální DX satpříjem relevantní? - II. [ 13 ]
17.02.2004 • Je pojem digitální DX satpříjem relevantní? - I. [ 2 ]
26.01.2004 • Neshánějte Matrix, pořiďte si Premium! [ 30 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 1

  Seca 2 

17.03.2004 16:44 • DD
Bude PremiumX umět Seca 2 ? Je to záležitost doplnění software nebo je tu nějaká jiná bariéra?
 
 
  hdd+frextv 

13.03.2004 05:14 • antsat
Škoda,že disk není vyndavací jako u humaxu pvr8000,sice má usb což je výborné,ale mne funguje spojení pc-satelit jen do 5m.Při delší vzdálenosti bohužel.Freextv asi zatím nejede což je škoda zákazník na to slyší.Nejvíce se zákazníkovi líbí u hornetu czechlink 6in1 a frextv vlastně v jedné čtečce.Tento problém co nejdříve vyřešit nabo horneta s diskem a bude to výborné.
 
 
  No bomba. Tak to jsem vás v du ... 

09.03.2004 12:14 • Pavel
No bomba. Tak to jsem vás v duchu podcenil s tou dochvilností. Dobrý článek, neopomíná snad nic důležitého. I věc důležitou - upgrade softu. Toho CL škoda. Jinak v Conaxu jsem skoušel originál CD a jela. Nevím proč jojka nechodí. Bylo by zajímavé, pojud se smí o tom mluvit jěšte otevřeně, vyskoušet titanku s náplní na secu2. Teď se k tomu nedostanu, no škoda.
Dál bych skusil nagru. Při naplnění titanky nagraemu - t.j. pro receivery s nagrou, kartu nepozná vůbec. Napíše No card. Jak je to asi s orig. kartami na Polsat, popř. Premiere. U Premiere by podpora měla být zabudována, soudím tak z toho jejich MF pluginu v receiveru.
Pokud by se i přes varování někdo pouštěl do upgrade, doporučuji číst ke každé verzi.
 
 
Celkový počet komentářů: 3 / zobrazují se: 1 ... 3

|<«1»>|


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist