V tomto týdnu se objevily zprávy pana Chrise Dziadula z obou těchto zemí (pozn. tu o Estonsku ze serveru central.broadbandtvnews si můžete přečíst v dnešním
článku), které nabízí zajímavý pohled na rozdílnou strategii zavedení digitálního terestrického vysílání, která má být v těchto zemích přijata.
V Estonsku, ještě v prosinci roku 2002 tamní ministerstva kultury a informací utvořila pracovní skupinu pro zhodnocení možností pro DVB-T. A krátce na to bylo rozhodnuto přijmout postup s rychlým způsobem zavádění tohoto systému. Možná byl jejich způsob uvažování částečně ovlivněn dobrými výsledky provozovatele DLRTC (Rozhlasové a televizní středisko) ze sousedního Lotyšska. Po rozhodnutí o postupu v oblasti DVB-T, se Estonské středisko pro vysílání a přenos (Levira), společnost sice na bázi státního vlastnictví – ale s podporou francouzské TDF, díky obchodnímu jednání rychle spojila s takovými klíčovými společnostmi jako jsou Tandberg Television a Finnsat.
Experimentální vysílání, které bylo zahájeno v Talinu a okolí, bude nyní fungovat jako podnětný experiment, který by měl vymezit, jakou budoucnost (a jestli vůbec nějakou) má v této zemi vysílání DVB-T. A jestliže má DVB-T nějakou budoucnost, tak určitě to nebude mít snadné. Estonsko má již relativně velký trh v oblasti kabelových sítí. Předpoklad je asi 150 tisíc domácností nebo téměř 40 % všech domácností. Na tomto trhu jsou dominantní společnosti Tele2, Starman a STV.
Oblast terestrického televizního vysílání je naopak pokryta veřejnoprávním vysílatelem ETV a celoplošnými komerčními stanicemi Kanal Kaks a TV3. S jejich posledním vlastníkem, mediální skupinou MTG, se také v zemi uplatňují prostřednictvím své digitální platformy DTH Viasat. Netřeba dodávat, že na takovém malém a těsně provázaném trhu je pro nové provozovatele malý prostor. Mimo to, k získání přiměřené lokální náplně programu bude možné pro plný provoz DVB-T tyto provozovatele nalézt jen stěží.
V České republice bylo naopak zavedení DVB-T na pořadu jednání po několik let a přes různé odklady a překážky to nyní vypadá, že to bude otázkou měsíců. Na jedné straně je tu společnost Český Telekom, jako budoucí účastník a jeho budoucí (pravděpodobné) spojení s veřejnoprávní Českou televizí. Podobná vazba je i mezi Czech Digital Group a Prima TV (možná nevyhnutelně dané jejich významným vlastnickým spojením) a další (pravděpodobná) vazba je mezi Českými Radiokomunikacemi a TV Nova - je to zajímavé a mohlo by to dobře fungovat.
I když neexistuje žádná „správná“ nebo „chybná“ cesta v postupu pro zahájení digitálního terestrického vysílání, příklad Estonska a České republiky naznačuje, že by mohlo být brzy zahájeno vysílání v celém regionu.
Zdroj: Chris Dziadul, www.central.broadbandtvnews.com, 13.5.2004, přeložil Petr Miklík, volně upraveno a zkráceno