Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pondělí • 30.12.2024 - 18:22:41 satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu


Vyhledávání


Škola satelitního příjmu
Jak už z názvu našeho webu vyplývá, jde o odborně-populární web, kde by se měly setkávat různé skupiny užívatelů satelitní techniky. Naší ambicí je, aby si přišlo na své co nejširší spektrum čtenářů, počínaje odborníky, kteří se vyžívají v detailech, až po laiky, kteří potřebují jen zakoupit, zapnout a užívat. A protože už při vzniku tohoto webu jsme si pověděli, že nejvíce asi bude přibývat nováčků, rozhodli jsme se pro ně, a nejen pro ně, připravit jakéhosi průvodce satelitním příjmem. Dnes s potěšenim konstatujeme, že můžeme odstartovat první kapitolu jednoho z našich nejdůležitějších projektů - Školu satelitního příjmu. Víme, že každý, tak jako kdysi i my, musí jednou začínat od nuly a proto se budeme snažit držet populárně-naučného způsobu výkladu. Takže ...

Co se vyučuje v naší škole!

Projekt Škola satelitního příjmu má 3 stupně: Základní škola (vysvětlení základních pojmů a popisů komponentů), Škola mistrů (rozšíření vědomostí v oblasti dekódování, motorických natáčecích systémů, ...) a Bakalářská škola (nasazení teorie do praxe), přičemž každý obsahuje několik tříd a ty budeme postupně absolvovat.


 

4.třída (3.hodina)
Konektory (3.část)
Verze pro tisk
 Úvodní stránka Základní škola:

Konektory pro datovou komunikaci

Obr.1 - Zadní panel přijímače (RS-232 port)
Na zadním panelu satelitních přijímačů můžeme často najít i speciální konektory, sloužící k datové komunikaci. Nemusí se vždy jednat jen o připojení k počítači (PC), některé konektory slouží k připojení telefonní linky či jiných komponentů a přístrojů, propojovat jimi můžeme i navzájem přijímače stejného typu pro výměnu software či přenesení obsahu paměti předvoleb programů.

Asi nejpoužívanějším konektorem je 9 pinový RS-232 konektor (v provedení samice - zásuvka), někdy označovaný jako Sub-9 či Canon 9. Pomocí tohoto sériového datového rozhraní můžeme připojit PC a upgradovat (zaměnit za novější) software satelitu. Nebo pohodlně uspořádat předvolby TV a rádio stanic pomocí software v PC - tzv. settingu. Anebo nahrát do něj (pokud to receiver umožňuje) tzv. patch, kterým se rozšiřují možnosti přijímače o schopnost zpracovat další kódovací systémy. Pro propojení satelitního přijímače s počítačem musíme použít seriový modemový kabel, s jehož výběrem vám pomohou v každé prodejně se satelitní anebo výpočetní technikou.

Obr.2 - Zadní panel přijímače Xena 1600 (2x port RS-232)
U některých přijímačů (např. NOKIA MediaMaster 9600) najdeme na zadním panelu i další, speciální 50 pinový konektor SCSI. Tento se dá kromě aktualizace software výhodně využít i ke stahování (grabování) videa anebo MP3 skladeb do počítače anebo přes něj ovládat další zařízení typu SCSI (např. CD-ROM).

U některých digitálních receiverů se můžeme setkat i USB konektorem, kterým se dají z přijímače a do přijímače nahrávat skladby ve formátu MP3, tyto receivery pak slouží i jako hudební přehrávače.

Při bouřlivém vývoji současné spotřební elektroniky můžeme očekávat, že se satelitní receivery stanou plnohodnotnými multimediálními jednotkami, ve kterých se objeví i další moderní technologie, které známe z jiných oblastí. Jako jsou například různé metody bezdrátového přenosu signálu, jako je IR infračervený přenos či BlueTooth. A nakonec nesmíme zapomenout na telefonní přípojky. Některé satelitní receivery mají vestavěný modem a komunikují přes telefonní linku s centrálou operátora placené služby. Díky tomu si může abonent až na poslední chvíli vybrat a "zaplatit" placený PPV program, ať už se jedná o film či o sportovní přenos či unikátní koncert. Telefonní zásuvka typu RJ-12 či RJ-45 také může sloužit k připojení na internet a využívat satelit k příjmu a odesílání e-mailových zpráv, anebo používat on line služby založené na OpenTV či F.U.N.. Do budoucna se počítá s rychlejšími způsoby připojení, jak stávající klasické vytáčené telefonní linky anebo ISDN, pro přenos rychlých dat jsou již dnes některé satelitní receivery vybavované modemy technologie A-DSL anebo X-DSL.

I když všechny konektory a připojovací místa dnes asi nevyužijeme, je dobré se seznámit již při koupi satelitního přijímače se všemi funkcemi a možnostmi zařízení. Vývoj jde rychle kupředu a v budoucnu bude brán každý receiver bez možností datové komunikace jako neperspektivní.




Ján Blažek, Marek Rybár, Václav Hrubec
29.07.2002

Kontrolní otázka/y:
1. Sériový modemový kabel se připojuje do konektoru:



¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist